Hlavní navigace

Intel a Nokia pracují na 3D hologramech

24. 8. 2010

Sdílet

Společnosti Intel, Nokia a univerzita v Oulu dnes oficiálně otevřely vývojové středisko Nokia Joint Innovation Center. Středisko bude zaměstnávat zhruba dvě desítky odborníků ve výzkumu a vývoji. Zároveň je posledním přírůstkem do evropské výzkumné sítě společnosti Intel – Intel Labs Europe.

Zpočátku se středisko bude zabývat výzkumem nových mobilních technologií, které by měly zvýšit uživatelský komfort u mobilních zařízení. Výzkumníci ve středisku se podle Intelu budou usilovat o vytvoření nových rozhraní, jež by se více podobala interakci ve skutečném světě. Nové středisko bude spojeno s otevřenou platformou MeeGo, kterou Nokia nedávno uvedla na trh ve spolupráci se společností Intel. MeeGo by mělo nabídnout flexibilitu při vývoji nových 3D rozhraní u mobilních zařízení – ostatně velká část výzkumu, který bude ve středisku probíhat, bude rovněž zaměřena na otevřené zdroje.

Další oblastí výzkumu by mohly být technologie, které umožní zobrazit 3D hologram volajícího na telefonu. Jde o funkci, kterou jsme dosud vídali jen ve vědecko-fantastických filmech. Takové technologie mají za úkol uživatele více vtáhnout a nabídnout vyšší komfort než současné metody.

Středisko bude sídlit v Centru pro internetový výzkum univerzity v Oulu a bude úzce spolupracovat se střediskem Oulu Urban Living Labs, jež se zabývá výzkumem čidel a inovacemi v technologicko-sociální oblasti. Společné středisko firem Intel a Nokia bylo inspirováno dříve otevřenými centry, na nichž se podílejí technologické firmy společně s univerzitami. Jsou to například Intel Labs Barcelona vzniklé ve spolupráci s Universitat Politècnica de Catalunya, Intel Visual Computing Institute založené v Německu ve spolupráci se Sárskou univerzitou nebo Intel Labs Berkeley založené ve Spojených státech ve spolupráci s Kalifornskou univerzitou v Berkeley.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).