Hlavní navigace

IBM: Nová technologie výroby čipů může zrychlit internet

Sdílet

Čestmír Žák 24. 11. 2010

Společnost IBM představila novou výrobní technologii polovodičových čipů, která má umožnit lépe zvládat záplavu dat generovaných neustále rostoucím počtem přístrojů připojených k internetu. Výrobní technologie Cu-32 Custom Logic, navržená divizí IBM Research, zvyšuje paměťovou kapacitu a rychlost práce čipů používaných v optických a bezdrátových sítích, ve směrovačích a přepínačích.

Počet uživatelů internetu se za posledních pět let zdvojnásobil na dvě miliardy lidí připojených v roce 2010. K internetu se nyní připojují chytré telefony, herní konzole, digitální televize, přijímače GPS a přehrávače MP3. S postupující digitalizací, propojováním a monitorováním světové infrastruktury také internet využívá obrovské množství senzorů například k přenosu dat o silničním provozu, spotřebě energie v budovách nebo zdraví novorozenců.

Systémy s čipy vyrobenými technologií Cu-32 umožní například provoz infrastruktury pro mobilní telefony, která dokáže přenést roční objem textových zpráv (šest bilionů po celém světě za rok 2010) za necelých deset sekund. Zvládne také stažení celovečerního filmu do chytrého telefonu za necelých deset sekund a jeho HD verze za necelou minutu, případně umožní směrovači přenést všechny dosud natočené filmy za necelou minutu.


Našli jste v článku chybu?