Hlavní navigace

HP končí s tablety a smartphony, zvažuje i vyčlenění divize osobních počítačů

Sdílet

Jan Mazal 19. 8. 2011

Představenstvo společnosti HP se usneslo na prozkoumání dalších postupů a budoucnosti divize PSG, která vyrábí počítače, tablety a smartphony. „HP zváží širokou řadu možností, které mohou mezi jinými zahrnovat úplné nebo částečně oddělení PSG od HP prostřednictvím vyčlenění do samostatného podniku nebo jiné transakce,“ uvedla společnost v prohlášení.

Divize Personal Systems Group, která dodává osobní počítače, tablety a smartphony, dosahuje v rámci podniku nejnižší ziskové marže, na druhou stranu vygenerovala téměř třetinu tržeb za rok 2010. Její produkty jsou však velmi citlivé na kolísání poptávky spotřebitelů. Zařízení běžící na systému WebOs, který HP získalo loni akvizicí společnosti Palm, již nebudou dále vyvíjena ani uváděna na trh. Výrobce se tak rozhodl po slabých prodejích tabletu TouchPad.

Po vzoru IBM?

Dle analytické společnosti IDC se prodeje počítačů velkých výrobců typu HP ve druhém čtvrtletí zvýšily pouze minimálně. Není tak divu, že Hewlett-Packard uvažuje o prodeji své divize osobních počítačů, kam spadají desktopy a notebooky. "Oddělení počítačů od ostatních služeb by HP umožnilo soustředit se na byznys s většími maržemi," říká analytik Charles King z IDC. HP je v současné době největším výrobcem počítačů na světě, první osobní počítače pro každou domácnost společnost představila v roce 1968.

Pokud by se HP vzdalo celé divize PSG, následovalo by krok IBM, které prodalo divizi PC  Lenovu v roce 2005, aby se zaměřilo na oblast softwaru a služeb, a dosáhlo tak vyšších marží.

Peníze (akvizice) hýbou trhem

Na druhou stranu podle informací agentury Bloomberg uvažuje HP o koupi společnosti Autonomy, druhého největšího výrobce softwaru ve Velké Británii. Nabízí za něj až 10 miliard dolarů. Autonomy se zabývá vývojem softwaru na analýzu dat, a to v podobě textů, fotografií a audio i video záznamů.

Pokračování článku, které vám odhalí podrobnosti o zamýšlené akvizici a prozradí v číslech, jak se společnosti HP v poslední době daří po finanční stránce, naleznete na sesterském magazínu ChannelWorld. O celé situaci informoval také další spřízněný magazín CIO Business World.

Našli jste v článku chybu?