Hlavní navigace

Hovory některých uživatelů na Skypu jsou údajně odposlouchávány

Sdílet

Jiří Paleček 28. 1. 2013

Grégorie Pouget z organizace Reportéři bez hranic pro server The Verge uvedl, že "řada novinářů a aktivistů si v poslední době stěžovala na odposlechy své komunikace, kterou vedou prostřednictvím programu Skype." S podobnými nařčeními a otázkami přicházejí v otevřeném dopise i organizace EFF a RWB. Od roku 2011, kdy Skype koupil Microsoft, řada expertů zpochybňovala garanci soukromí, kterou Skype svým uživatelům zajišťuje.

Původně estonská společnost se nyní podle všeho musí řídit dle amerických telekomunikačních zákonů a například v zákoně s názvem Communications Assistance for Law Enforcement Act (CALEA) jsou výslovně stanoveny minimální požadavky na to, aby Skype a jemu podobné společností poskytovaly záruky o ochraně soukromí svých uživatelů.

V rámci otevřeného dopisu je Skype žádán, aby blíže vysvětlil svůj závazek k ochraně soukromí uživatelů a způsoby, jakým je chrání před odposlechy a ztrátou dat. Současně EFF a RWB po společnosti chtějí, aby pravidelně vydávala tzv. "transparency report", neboli výroční zprávu, v níž zveřejní, jaká data o uživatelích od ní žádají vlády a jak s nimi spolupracuje. Podobné zprávy pravidelně vydává například Google nebo Twitter. Před necelým týdnem se shodou okolností objevily informace, podle kterých trojský kůň s názvem Shylock infikuje uživatele Skypu a krade jim citlivé informace.

 

Zdroj: Techspot

Našli jste v článku chybu?