Hlavní navigace

Hlavní trendy veletrhu CES: Sandy Bridge a tablety s Androidem

Sdílet

Martin Rippl 3. 1. 2011

Představeným zástupcům z řad výkonných notebooků a desktopů bude letos kralovat generace procesorů Sandy Bridge od Intelu, jež je postavena na nové architektuře, která by měla výrazně posílit výkon mobilních zařízení bez dedikované grafické karty. Na první reálné testy si budeme ještě muset chvíli počkat, nicméně dle demonstrace společnosti Intel zvládají takto vybavené notebooky kódovat video za zlomek času, který by si vyžádal notebook vybavený procesorem předchozí generace.

Mezi další přednosti generace Sandy Bridge patří menší zátěž kladená na CPU, energetická úspora či snadnější overclocking. Procesory navíc zaujmou své místo ve střední cenové kategorii, takže si je budou moci dovolit i běžní uživatelé. Nasazení nových procesorů v noteboocích by sebou nemělo přinést žádné velké designové změny, u desktopů se však očekává nová vlna výkonnějších all-in-one systémů.

Sandy Bridge

Dalším silným tématem budou bezpochyby tablety, z nichž by měla celá řada běžet na operačním systému Google Android. Jednoznačným cílem všech výrobců v tomto segmentu je i nadále pokusit se efektivně konkurovat iPadu společnosti Apple, která by dle některých informací mohla z rukávu brzy vytasit další eso - jeho druhou generaci. Prozatím nejúspěšnějším rivalem v boji s iPadem se stal Samsung Galaxy Tab.

Jedním z hlavních problémů tabletů s Androidem je to, že na nich běží verze systému navržené čistě pro smartphony, ne pro tablety, což uznává i samotný Google. Stejným handicapem tak bude trpět i kterýkoliv jiný tablet představený na letošním CESu a uvedený na trh s okamžitou platností.

Veletrh CES 2011 se koná v Las Vegas od 6. do 9. ledna a celkový počet vystavovatelů letos dosáhl čísla 2 500. Očekává se, že jej navštíví přes 120 000 návštěvníků z více než 130 zemí světa. Podrobnější informace o veletrhu samotném se dozvíte na sesterském magazínu HD World.

Našli jste v článku chybu?