Hlavní navigace

HD Voice od T-Mobile zvyšuje zvukovou kvalitu hovorů, potřebujete však nový telefon

Sdílet

Redakce 30. 10. 2011

T-Mobile oznámil, že díky využití širšího frekvenčního pásma se volající mohou těšit na věrnější a srozumitelnější přenos hlasu potlačující šumy v okolí. Novinku je možné využít v celé 3G síti, která je nyní dostupná pro více než 65 procent obyvatel ČR. Informoval o tom spřízněný magazín CIO BusinessWorld.

„HD Voice přináší výrazné zkvalitnění přenosu hlasu v mobilní komunikaci a jsem rád, že jej přinášíme jako první operátor v České republice,“ uvedl Frank Meywerk, technologický ředitel společnosti T-Mobile. HD Voice využívá pro lepší kvalitu zvuku kodek WB-AMR (WideBand Adaptive MultiRate compression), který nahradí v 3G síti stávající NB-AMR (NarrowBand Adaptive MultiRate compression). Zatímco NB-AMR přenáší frekvence 300 až 3400 Hz, nový WB-AMR zvládá pásmo 50 až 7000 Hz, což se podle operátora pozitivně projevuje na srozumitelností hlasu. Další výhodu nové technologie představuje potlačení ruchů v okolí, takže volající je slyšet jasněji než dosud.

Vylepšenou kvalitu volání lze využít v 3G síti (kromě sdílené části s Telefónicou), která je momentálně dostupná pro více než 65 procent tuzemské populace. Zároveň je nutné, aby volající i volaný měli mobilní telefon podporující HD Voice. Momentálně jsou nabídce T-Mobile hned čtyři přístroje: Sony Ericsson Xperia Play, Xperia Arc, Xperia Ray a Xperia Mini Pro. Během listopadu pak možný výběr rozšíří Sony Ericsson Xperia Active, Xperia Arc S a Nokia 500. Do konce roku by pak v případě úspěšných testů měly přibýt Nokia N8, E6, E7 a 700.

Našli jste v článku chybu?