Hlavní navigace

„Grafenové kuličky“ by mohly napomoci výdrži baterií

27. 11. 2017

Sdílet

Tento problém by už jednou provždy chtěl vyřešit Institut pro pokročilé technologie (SAIT) společnosti Samsung, který vyvinul „grafenovou kuličku“, díky které by mohly li-ion baterie vydržet déle a nabíjet se rychleji.

Badatelé ze SAIT tvrdí, že uvnitř klasických lithio-ionových článků by se mohla nacházet vrstva z grafenových kuliček, která by dokázala zvýšit kapacitu baterie o 45 procent a zároveň by zvládla snížit nabíjecí časy na 20 procent současné úrovně. To znamená například pokles z 90 na 18 minut – což zní dost slibně.

Rostoucí kapacita a rychlé nabíjení – pesimista namítne, že to musí nutně znamenat drastické snížení životnosti článku. Podle Samsungu tomu tak však není. Vědci tvrdí, že i po 500 nabíjecích cyklech si jejich baterie udrží 78 procent své původní kapacity. Navíc díky své schopnosti zachování stability až do 60 stupňů Celsia mohou být takové baterie využívány i v elektromobilech.

Ovšem neočekávejte, že by se takové baterie mohly do výroby dostat někdy v nejbližší době. Technologie je stále v raných fázích vývoje a tak je možné, že se jí do cesty postaví ještě nějaké překážky.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).