Hlavní navigace

Google zveřejnil nejvyhledávanější slova. V Česku kraluje Facebook

Sdílet

Jan Bednařík 15. 12. 2011

Americká společnost Google opět zveřejnila svou statistiku nejvyhledávanějších hesel označenou jako Zeitgeist. Tento německý termín lze přeložit jako „duch doby“, tedy jakýsi aktuálně platný fenomén, který je velmi pěkně demonstrován miliony vyhledávaných slov, jež denně zadáváme do vyhledávače Google. Společnost vysvětluje, že disponuje různými nástroji umožňujícími rozlišovat dotazy na globální i regionální úrovni.

Jak si tedy vedl český národ? Absolutně nejvyhledávanějším výrazem se stala sociální síť Facebook. Je holt znát, že si Češi tuto službu náležitě oblíbili. Pokud by si však každý uživatel uložil odkaz na Facebook do záložky a nemuseli jej stále vpisovat do vyhledávacího panelu, možná by statistika vypadala jinak. Druhou příčku pak obsadil video server YouTube a na třetí pozici se dostal překladač.

Zajímavá je například i tabulka slovního spojení začínající „co je ...“. Češi se nejčastěji ptali, co je to kuskus. Dále se český národ dotazuje na heslo twitter (v České Republice je tato sociální síť zřejmě notně zastíněna právě Facebookem) a na třetím místě Češi vyhledávali informace o stále populárnějších přenosných počítačích označovaných jako tablety.

Níže uvádíme přehled dvou zmíněných kategorií. Ostatní tabulky si můžete prohlédnout zde.

 

Nejhledanější výrazy za rok 2011

 1. Facebook
 2. YouTube
 3. překladač
 4. Idos
 5. mapy
 6. Aukro
 7. iDnes
 8. TV program
 9. Počasí
 10. Ulož to

 

Top skokani ve spojení s "Co je ..." 2011

 1. co je kuskus,
 2. co je twitter,
 3. co je tablet,
 4. co je láska,
 5. co je url,
 6. co je kačaba,
 7. co je rpsn,
 8. co je hdmi,
 9. co je internet,
 10. co je marketing

 

Všechny výše zmíněné nástroje navíc Google nabízí veřejnosti k dispozici, tudíž si můžete do sytosti vyhrát s přehlednými grafy, tabulkami či jinými statistikami a sledovat, která slova uživatele zajímala nejvíce. Pro ilustraci například předveďme graf demonstrující intenzitu vyhledávání nejnovějšího smartphonu iPhone 4S mezi českou populací.

iphone 4s graf

Našli jste v článku chybu?