Hlavní navigace

Google zprovoznil 9 000 km dlouhý kabel mezi USA a Japonskem

Sdílet

Pavel Kreuziger 30. 6. 2016

Tento kabel, známý jako „Faster Cable System“ (rychlejší kabelový systém) byl zkonstruován společností NEC a financován konsorciem šesti firem, k nimž patří Google a několik asijských telekomunikačních gigantů. Faster dlouhý 9 000 km se klene od pobřeží státu Oregon ve Spojených státech po dva japonské přístavy v japonských prefekturách Čiba a Mie.

Podle NEC je šestivláknový párový kabel schopný přenosu 60 terabitů dat za sekundu, což z něj činí jediný transatlantický kabel s takto vysokou kapacitou. Zajímavé je, že NEC tento kabel vytvořil z vlákna s extrémně nízkými ztrátami bez sekce kompenzace optických disperzí a nespoléhá tak na digitální zpracování kompenzace disperzí na koncích kabelu.

Když byl Faster Cable System v roce 2014 představen, odhadovaly se celkové očekávané náklady na jeho konstrukci na 300 milionů dolarů. Není jasné, kolik přesně do tohoto projektu investoval Google, nejde ovšem o první investici této firmy do mezinárodních kabelů, neboť americký gigant by rád vlastnil více síťové infrastruktury.

Podle projektového manažera firmy NEC Keničiho Jonejamy narazili při konstrukci Fasteru na „množství výzev,“ nicméně dokončený projekt přinese „výhody nejen Spojeným státům a Japonsku, ale taky celému regionu Asie a Pacifiku.“

Zdroj: Techspot

Našli jste v článku chybu?