Hlavní navigace

Google vydělává na iOS 4x tolik co na Androidu

Sdílet

Jiří Paleček 4. 4. 2012

Podle čísel, která vyplývají z mimosoudního vyrovnání Googlu se společností Oracle v kauze porušování patentů a copyrightů, vygenerovala zařízení s Androidem mezi rokem 2008 a 2011 méně, než 550 milionů dolarů. Podle vyjádření Googlu však společnost jen v roce 2011 v mobilním prostředí vydělala 1 miliardu dolarů, takže 550 milionů rozprostřených do čtyř let napovídá, že Android k tomuto číslu přispěl jen menšinově.

Google podle odhadů vydělává průměrně 10 dolarů ročně na jeden aktivovaný smartphone s Androidem. Odkud tedy přichází zbytek peněz? Odpověď zní: od firmy Apple. Google Maps jsou totiž na iOS jednou z nejdůležitějších aplikací a vyhledávač Google je v Safari nastaven jako výchozí. Ze zveřejněných čísel tak vyplývá, že Google vydělává čtyřikrát více na iOS než na svém vlastním operačním systému Android.

Je přitom na místě podotknout, že to jsou příjmy do budoucna velmi nejisté. Apple totiž otevřeně přiznal, že pracuje na vlastních mapách a nedávno přidal vyhledávač Baidu pro uživatele iPhonů v Číně. Na druhou stranu fakt, že Google vydělává více na iOS než na Androidu, není zase tak zvláštní  - třeba Microsoft zase vydělává díky svému patentovému portfoliu více peněz na Androidu než na vlastním systému Windows Phone.

Našli jste v článku chybu?