Hlavní navigace

Google v Česku zpřístupnil službu pro porovnání cen zboží

Sdílet

Jan Bednařík 25. 11. 2011

Společnost Google představila online nástroj pro porovnání cen již před dvěma roky v USA pod názvem Google Product Search. Nyní se služba dostává i do našich končin a je plně integrovaná do klasického vyhledávače, aby uživatelům při vyhledávání ušetřila několik těch kliknutí myší. Pakliže si tedy přejet zobrazit aktuální nabídky kýženého produktu, pouze vepište jeho název do vyhledávače Google a v pravém panelu zvolte možnost Nákupy. Služba navíc disponuje i vlastní úvodní stranou, na níž naleznete návrhy na nákup zboží z různých odvětví trhu. Nutno podotknout, že mezi „nápady“ Googlu dominují především elektronické produkty jako notebooky, monitory, tiskárny nebo domácí spotřebiče, avšak naleznete zde i outdoorovou výbavu či dětské hračky.

Nabízí se otázka, jak si služba Google Nákupy povede mezi silnou konkurencí v podobě dominantních porovnávačů Heureka.cz, Zbozi.cz či SrovnaniCen.cz. Ve prospěch Nákupů hraje jistě fakt, že velká skupina uživatelů využívá vyhledávač Google a s integrovanou službou přijdou chtě nechtě do styku. Úspěch však závisí především na počtu indexovaných eshopů a z tohoto hlediska se zatím Google nemůže české konkurenci rovnat. Kupříkladu pokud bychom chtěli porovnat ceny smartphonu Samsung Galaxy S II, nabídnou nám Nákupy 8 eshopů oproti 191 obchodům v podání Heureky.cz. Heureka.cz navíc umožňuje vkládání uživatelských recenzí hodnotících jak zboží samotné, tak vybraný eshop. Google Nákupy zatím pouze přebírají recenze produktů a to jen z některých eshopů (například Datart.cz).

Musíme však brát na zřetel, že společnost Google své služby velmi často aktualizuje a doplňuje o novou funkcionalitu, tudíž můžeme očekávat, že se Nákupy (aktuálně ve verzi beta) s postupem času dostanou na úroveň českých ekvivalentů. Množství indexovaných eshopů jistě také poroste, neboť jakmile se informace o existenci služby dostatečně rozšíří, obchodníci jistě nebudou váhat nad možností zviditelnění svého zboží a do služby se zaregistrují.

 

Úvodní foto: © TimurD - Fotolia.com

Našli jste v článku chybu?