Hlavní navigace

Google uvedl novou funkci proti phishingu

5. 5. 2017

Sdílet

„Stránka, kterou se pokoušíte navštívit, byla identifikována jako falzifikát, jehož cílem je vylákat z vás vaše finanční, osobní nebo jiné citlivé informace,“ píše se ve varovném textu s možnostmi pokračovat dál na vlastní nebezpečí nebo nahlásit nesprávné varování.

Tato funkce bude v příštích dnech postupně zpřístupněná pro všechny uživatele služby Gmail a přichází krátce po propracovaném phishingovém útoku, který zneužíval název aplikace Google Docs (tedy česky Google Dokumenty) a způsobil, že spousta uživatelů (zejména těch anglicky mluvících) poskytla škodlivé aplikaci přístup do svých účtů na Googlu. Společnost tento problém vyřešila do hodiny po nahlášení zrušením aplikace a deaktivovala útočící účty.

Zdá se, že nová funkce využívá databázi Googlu pro bezpečné prohlížení (Safe Browsing), která katalogizuje weby známé tím, že hostují malware nebo lstí lákají z uživatelů citlivé informace. Paradoxní je, že vzhledem k tomu, že byla falešná aplikace Google Dokumenty umístěna na webové doméně Googlu, výše zmíněný sofistikovaný útok by to nezastavilo.

Přesto se jedná o krok správným směrem na ochranu nic netušících uživatelů před poskytováním citlivých informací. „Ačkoliv ne všechny zasažené e-maily musejí být nutně nebezpečné, doporučujeme mimořádnou opatrnost při klikání na odkazy ve zprávách, jimiž si nejste jisti. S touto aktualizací budete mít další nástroj pro tato vaše rozhodnutí,“ napsal Google v příspěvku, v němž novou funkci představoval.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).