Hlavní navigace

Google představil vylepšené mapy, každý uživatel bude mít svoji

Sdílet

Jan Bednařík 17. 5. 2013

Mezi mnoha novinkami, jež Google představil během úvodní keynote letošního ročníku vývojářské konference Google I/O 2013, si velkou pozornost zasloužila přepracovaná služba Google Maps. Už tak celosvětově populární služba přichází s novinkami, jež mají uživatelům ještě více zpříjemnit používání map a přinést další informace. Co je nového? Přepracované mapy přinášejí tři zásadní novinky, a sice personalizaci, propojení obrazových dat z mnoha zdrojů a nové GUI webové aplikace.

New Google Maps

Začněme uživatelským rozhraním. Z náhledu mapy zmizely ovládací prvky pro pohyb po mapě i levý panel s informacemi o objektech mapy. Celá obrazovka je nově věnována samotné mapě, nahoře pouze zůstal vyhledávací panel. Rovněž princip zobrazování údajů o objektech na mapě se změnil. Jména a krátký popis podniků se neskrývají pod „špendlíky“, na které je nutné kliknout (jako tomu bylo doposud), nýbrž jsou přímo součástí mapy. Pro každý podnik se uživateli současně zobrazí recenze jeho přátel ze sociální sítě Google+, pro restaurace rovněž hodnocení uživatelů služby Zagat (systém pro hodnocení gastronomických podniků), již Google zakoupil v září 2011.

Jak to funguje s personalizací? Každému uživateli se bude zobrazení mapy upravovat podle toho, jakým způsobem s ní pracuje. Pakliže napíše recenzi či označí některé místo za oblíbené, bude se mu na mapě (na rozdíl od jiných uživatelů) zobrazovat jakožto pro něj „významný bod“. Současně po kliknutí na takový objekt mapy zobrazí podobné podniky, které by se uživateli mohly líbit, či které doporučili jeho přátelé. Co víc, Google rozšiřuje mapování interiérů, tudíž je možné si v 360stupňovém panoramatu prohlédnout vnitřní prostory mnoha podniků z pohodlí domova.

A konečně třetí novinka, Google se v mapách snaží propojit veškeré obrazové údaje, které nasbíral sám či od svých uživatelů. Současné satelitní snímky či Street View budou doplněny o možnosti služby Google Earth, a to zcela bez nutnosti instalace pluginu, vše běží na WebGL (tudíž je potřeba pouze používat patřičný prohlížeč). V místech, kde uživatelé poskytli dostatek fotografií se navíc zobrazí jakési 3D náhledy poskládané právě z těchto fotek.

Změnou prošlo také vyhledávání tras. Google nabízí variantu pro chodce, cyklistu (s ohledem na cyklostezky) i řidiče motorového vozidla. Co se týká využití MHD, mapy zobrazí hned několik variant, z nichž si bude moci uživatel vybrat například podle počtu přestupů či celkové doby přesunu.

Nové mapy by měly být dostupné v létě, zatím si můžete zažádat o pozvánku, na základě které byste měli získat k mapám dřívější přístup. Podívejte se také na video demonstrující nové mapy.

 

Zdroj: Google.com/help/maps/helloworld/desktop/preview/Developers.google.com/events/io/

Našli jste v článku chybu?