Hlavní navigace

Google odhalil webový operační systém Chrome OS

Sdílet

Jan Bednařík 12. 5. 2011

Americký velikán Google na své konferenci I/O pořádané v San Francisku věřejnosti konečně předvedl první zařízení vybavená operačním systémem Chrome OS. Jedná se o dva notebooky, nebo chcete-li chromebooky, kterýžto neologismus Google pro tato zařízení zavedl, od výrobců Samsung a Acer. Oba chromebooky se na trhu objeví 15. června a ačkoliv se zatím jedná pouze o dva modely, v brzké době jistě přibudou další zařízení také od ostatních výrobců.


Chromebooky vybavené dvoujádrovými procesory Intel Atom po hardwarové stránce příliš nenadchnou, což ovšem vyplývá z celé filozofie operačního systému Chrome OS, jenž je založen především na přístupu k webovým službám a provádění bežné internetové rutiny, tudíž bude u zařízení kladen důraz spíše na výdrž než-li na výkon. Acer slibuje provoz na baterie až 6 hodin a Samsung dokonce až 8,5 hodiny. Oba notebooky pak samozřejmě disponují Wi-Fi konektivitou a volitelným 3G modulem.


Nutno podotknout, že používat chromebooky bez připojení k internetu je asi jako používat klasický notebook s vybitou baterií. Chrome OS je totiž zjednodušeně řečeno jen webový prohlížeč obohacený o nějakou tu správu dokumentů, multimédií a připojených paměťových zařízení. Veškerá funkcionalita totiž leží v cloudu, což znamená, že i svá data budou uživatelé posílat na vzdálené servery. Otázkou zůstává, zda takový přístup představuje výhodu. Podle Googlu jednoznačně, neboť šetříte vlastním úložným prostorem a v případě ztráty či poškození chormebooku máte svá data stále v bezpeční, nicméně otazník visí nad zachováním soukromí.


Oba chromebooky budou dostupné od 15. června nejprve na americkém, britském, francouzském, německém, holandském, španělském a italském trhu. Ostatní státy přijdou na řadu později.


Podrobnější informace o Chrome OS společně s demonstračními videy naleznete na oficiálních stránkách Googlu a o dalších novinkách představených na konferenci I/O se můžete dočíst v našem článku zde.

Našli jste v článku chybu?