Hlavní navigace

Google Mapy mohou nově upravovat i Češi

17. 7. 2013

Sdílet

Google Map Maker je služba fungující již od roku 2008, avšak není dostupná všem státům. V úterý Google veřejného „tvůrce map“ spustil také pro Českou republiku, nalézt jej můžete na stránce http://www.google.cz/mapmaker. Pomocí přehledného uživatelského rozhraní může libovolný uživatel do map zanášet nové údaje, jako jsou například chybějíc podniky, silnice, budovy a další. Z hlediska Googlu je tento způsob rozšiřování a aktualizace map velice levný a také rychlý, místní obyvatelé své okolí přeci znají nejlépe.

Změny se však pochopitelně v Google Maps neprojeví hned, nýbrž musí projít schvalovacím procesem. Uživatelé se navíc mohou sami kontrolovat navzájem. Stačí zvolit pro prohledání vybranou oblast a podívat se, co jiní uživatelé měnili či přidávali. Uživatelé pak za své příspěvky získávají virtuální odznaky říkající, do jaké míry se daný uživatel v mapách angažoval.

Možnosti pro editaci map jsou poměrně široké. V základu můžete volit mezi přidáváním nebo úpravou objektů, přičemž se jedná o místa (restaurace, banky, tělocvičny a další místa z nepřeberného počtu kategorií), cesty (včetně cyklostezek, řek apod.), budovy a přírodní objekty. Ke každému nově vytvářenému objektu je pak nutné doplnit množství dodatečných informací. Například v případě cesty zadáváte údaje o tom, zda se jedná o stezku či silnici, jaký má povrch, zda je vhodná pro cyklisty apod. Své výtvory si následně můžete prohlížet, znovu editovat a případně je zahodit.

Inspiraci pro tvorbu můžete nalézt například v propagačním videu Map Maker, můžete se také pročíst množstvím informací na stránkách věnovaných komunitě této kartografické služby, či v reálném čase sledovat změny prováděné ostatními uživateli.

 

Zdroj: http://google-cz.blogspot.cz, YouTube kanál Google

 

                                                                                                                                                                  

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).