Hlavní navigace

Google jde opět o krok dále, spouští GPS navigaci uvnitř budov

Sdílet

Jan Bednařík 1. 12. 2011

Americká společnost Google v úterý oznámila dostupnost aktualizace oblíbené mobilní aplikace Google Maps určené pro smartphony běžící na OS Android. Společnost opět ukazuje svou typickou hravost a přidává funkci, jež z našeho pohledu není ani toliko potřebná, jako je zajímavá. Jedná se o rozšíření umožňující zobrazování geografické polohy také uvnitř pozemních staveb, jako jsou letiště či nákupní domy. Google zmapoval interiéry vybraných objektů, tudíž nyní dokáže uživatele navést do správného obchodu v rámci nákupního střediska či ke kýženému letištnímu terminálu a to dokonce i v rámci jednotlivých podlaží budov.

V první vlně se společnost zaměřila na několik amerických a japonských staveb, mezi nimiž figurují především letiště nebo nákupní domy. Aktuální seznam zmapovaných objektů si můžete prohlédnout zde. Společnost nicméně slibuje, že další budovy po celém světě budou v brzké době přibývat. Prohlédnout si můžete také demonstrační videa, v nichž společnost prezentuje novou funkci a předvádí její využití v praxi například na letišti.

Pro detailní zobrazení okolí stačí pouze mapu přiblížit, přičemž můžete přepínat mezi zobrazením jednotlivých podlaží. Vaši pozici však aplikace rozezná automaticky.

Závěrem si dovolím krátkou úvahu. Má vůbec služba praktické využití? A pokud ano, nedegraduje ještě více přirozený lidský orientační smysl? Osobně se mi celý nápad velmi líbí už jen proto, že to jde. Avšak zůstává zde jakási obava, že se majitelé smartphonů budou natolik spoléhat na navigační schopnost zařízení, až sami bez telefonu netrefí ani k východu, nad nímž visí velká cedule EXIT. Nicméně v použitelnosti aplikace mě utvrdilo další video ukazující využití Google Maps v nákupním středisku Ikea. Vzpomenu-li si na svou první návštěvu Ikei, přes veškeré navigační cedulky, čáru na zemi i papírový plánek bych možnost zjistit svoji pozici na displeji telefonu rozhodně ocenil.

 

Úvodní foto: © Maksym Dykha - Fotolia.com

Našli jste v článku chybu?