Hlavní navigace

Google Drive konečně na scéně. 5 GB pro každého

27. 4. 2012

Sdílet

V úterý Google představil webové úložiště Google Drive, jež uživatele láká na 5GB prostor zdarma, synchronizaci s PC i dalšími zařízeními, možnost sdílení uložených dat nebo editaci dokumentů přímo na webu. Pakliže Vám 5 GB nestačí, můžete si dokoupit například dalších 25 GB až 16 TB v cenovém rozmezí od 2,49 dolarů po 799,99 dolarů za měsíc (všechny datové plány a ceny si můžete prohlédnout zde). Pojďme se nyní podívat, jaké výhody a nevýhody služba přináší a proč byste o ni měli stát.

Integrace do systému a ostatních služeb

Podobně jako oblíbená služba DropBox i Gogole Drive nabízí desktopovou aplikaci, jež se po nainstalování stará o synchronizaci vybrané složky s cloudovým úložištěm. Z desktopových operačních systémů je však zatím aplikace dostupná pouze pro Windows a Mac OS X, uživatelé Linuxu si zatím musí vystačit s webovým rozhraním Google Drive.

Obousměrná synchronizace mezi Google Drive a vaším lokálním diskem se transparentně stará o kopii všech dat, avšak dejte si pozor na nativní formát dokumentů Google Docs (.gdoc). Pokud svůj dokument uložený na Google Drive konvertujete do formátu dokumentu Google Docs, či zde vytvoříte nový, nevytvoří se vám na disku kopie, nýbrž pouze odkaz na online verzi dokumentu, neboť je textový procesor Google Docs dostupný pouze jako webová služba. Nicméně lze využít funkci Dokumenty offline, kdy budete moci své texty, tabulky či prezentace otevřít pro čtení i bez internetového připojení prostřednictvím prohlížeče Chrome. Tuto volbu naleznete v rozhraní Google Drive v menu nastavení (ikona ozubeného kola vpravo nahoře) jako položku Nastavit Dokumenty offline.

Nová služba si klestí cestu také na sociální síť Google Plus, kde přibyla možnost sdílení obrázků z Google Drive. Přibude také integrace do emailové schránky Gmail.

Bez Androidu zatím ani ránu

Pouze uživatelé mobilního OS Android v současnosti mohou přistupovat k obsahu uloženému na Google Drive prostřednictvím nativní aplikace. Dle tvrzení společnosti Google však bude brzy vydána alternativa pro iOS. Jste-li hrdými majiteli BlackBerry či využíváte Windows Phone, musíme vás zklamat, neboť se o těchto platformách Google zatím nezmínil.

Nasaďte si Google brýle

Google Drive je vybaven technologií Google Goggles nabízející rozpoznání objektů v obraze a vyhledání relevantních informací na webu. Pomocí „brýlí“ tak můžete textově vyhledávat mezi svými obrázky. Vyzkoušel jsem na svůj Google Drive uložit fotografii Steva Jobse a fotografii hlavního náměstí metropole Olomouc. Pokud jsem do vyhledávacího panelu vepsal „Steve“ první fotografie byla suverénně nalezena, s Olomoucí už jsem takové štěstí neměl, město googlí brýle nerozpoznaly.

Na Linux také dojde

Jak už jsme zmínili, komunita formovaná okolo operačního systému Linux byla zatím opomenuta, nicméně komunitní manažerka pro Google Docs teresa Wu sdělila: „Pracujeme na podpoře pro Linux, vydržte.“

Pakliže vás zajímají další užitečné informace o službě Google Drive, podívejte se na oficiální dokument týkající se úložiště Google Drive

 

Zdroj: PCWorld.com Support.google.com

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).