Hlavní navigace

Google Drive klepe na dveře, tentokrát už doopravdy

Sdílet

Martin Rippl 12. 2. 2012

Cílem služby je umožnit uživatelům uploadovat a uskladnit soubory na serverech Googlu a získat k nim tak přístup z kteréhokoliv zařízení s připojením k internetu. Hlavní výhodou oproti etablovanému Dropboxu má být výhodnější cenová politika. Dropbox je sice dostupný pro Windows, Mac OS i Linux a podporuje také smartphony, co se však finančního hlediska týče, nabízí „málo muziky za hodně peněz“. A právě to nahrává do karet společnosti Google, která má navíc efektivní možnost propojit své stávající služby. Podobnou funkcionalitu tento internetový gigant totiž nabízí v celé řadě svých nástrojů.

Integrace vs. duplikace

V současnosti můžete například pořídit videozáznam na vašem telefonu s Androidem a automaticky jej nechat uploadovat na Picasu prostřednictvím služby Instant Upload. V úvahu připadá také možnost sdílení na YouTube nebo sociální síti Google+, a to buď se širokou veřejností, nebo vybraným kruhem přátel. Uploadovat soubory libovolného typu pak lze na službu Google Docs (Google Dokumenty), která již stejně jako Gmail podporuje funkcionalitu „drag and drop“.

Uploadovat na Google Docs lze až 1 GB dat (pro srovnání Dropbox bezplatně uschová 2 GB dat, SkyDrive od Microsoftu až 25 GB), přičemž pro dokumenty vytvořené v tomto online nástroji platí jistá omezení, například 400 000 buněk pro tabulkový dokument s maximálně 256 sloupci na list. Jednou z posledních novinek, kterou by Google mohl se svým úložištěm hravě spárovat, je hudební úschovna a streamovací služba Google Music.

Pokračování článku naleznete na sesterském magazínu CIO Business World.

Našli jste v článku chybu?