Hlavní navigace

Jak jsou na tom Bing maps oproti Google maps?

5. 12. 2009

Sdílet

Jak jsou na tom Bing maps oproti Google maps?

 

Jak známo, internetové mapy velkou měrou přitahují uživatele. O tom už se přesvědčil Google, jenž své Google Maps neustále zvelebuje a obohacuje o kontroverzní funkce typu Street View, které kromě ulic sem tam nafotí i opilce ležící na chodníku.

bing maps

O konkurenci se vším všudy se pokouší Microsoft, jenž představil betaverzi svých Bing Maps, které pochopitelně běží na příslušném portálu. Ostatně, nejde o úplnou novinku. Bing Maps fungují už nějakou dobu, ale zatím to bylo na technologii AJAX, jež nedokázala Google Maps konkurovat. To se v betaverzi mění - novinka totiž běží na technologii Silverlight. Její plug-in si pro plnohodnotné využívání produktu musíte stáhnout.

Díky tomu si budete moci s mapami pohrávat v opravdu pohledné grafice, a především pak opravdu pěkným způsobem přibližovat či oddalovat obraz. Jednomu to připadá skoro, jakoby se po ulicích procházel. Může ale dávat přednost i značné přehlednosti - tehdy se vyplatí funkce Birds Eye.

bing maps

S tím se ale zároveň pojí negativum celé věci. Technologie Silverlight je poměrně náročná na hardware, jelikož jí prokreslené a vymodelované mapy dávají zabrat. Výsledkem jsou docela značné nároky na hardware.

Bing Maps obsahují také takzvaný Streetside, což je funkce podobná právě zmíněnému Street View, kdy se můžete doslova porozhlédnout po jednotlivých ulicích. Zatím je ale podporováno pouze zhruba sto měst, z nichž žádné není v České republice. A také tato města jsou často omezená a detaily najdete pouze v jejich centrech. Microsoft však slibuje, že bude postupně přidávat nový obsah.

Díky funkci Photosync obsahuje služba celou řadu doplňkových fotografií, které se vám zobrazí spolu s vybranými objekty. Můžete si tak například udělat menší virtuální procházku po Metropolitní galerii v New Yorku apod.

Bing Maps samozřejmě poslouží také jako zcela obyčejné mapy, na nichž můžete vyhledat určitou adresu, případně si najít ideální trasu. To funguje už v betaverzi poměrně dobře, navíc si můžete v okolí zobrazit body, které by se mohly hodit.

bing maps

Na první pohled jsou Bing Maps atraktivním a příjemným, byť poněkud pomalým produktem. Zatím mají ještě docela daleko do obsáhlosti Google Maps, ale tento náskok se může brzy začít zkracovat.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).