Hlavní navigace

Glass o krok blíže běžným uživatelům, Google zveřejnil manuál i API pro vývojáře

Sdílet

Jan Bednařík 17. 4. 2013

Společnost Google nám drobné ochutnávky inovativního zařízení Google Glass (původně Project Glass) postupně servíruje už více než rok. Reálně fungující prototyp dokonce živě demonstroval spoluzakladatel společnosti Google Sergey Brin na loňském ročníku vývojářské konference Google I/O 2012. K brýlím se od té doby dostala jen malá skupina vývojářů, kteří si navíc zařízení museli zakoupit za 1500 dolarů. V letošním únoru Google opět vypustil několikero dalších informací o schopnostech zařízení a dokonce motivoval technologické nadšence k účasti v kreativní soutěži (odměnou byla možnost pořídit si brýle opět za 1500 dolarů).

Zásadní zlom však nastal tento týden, kdy Google vypustil detailní technické parametry zařízení, uživatelský manuál, mobilní aplikaci a webovou službu pro nastavení brýlí a také vývojářské Google Mirror API pro vývoj aplikací.

Google Glass jsou vybaveny displejem s rozlišením ekvivalentním 25palcové HD obrazovce pozorované ze vzdálenosti 2,5 metru. Zařízení je schopné pořizovat 5MPx fotografie a video s rozlišením 720p. Co se týká konektivity, brýle jsou vybaveny Wi-Fi adaptérem s podporou standardů 802.11 b/g a Bluetooth modulem pro připojení k mobilním zařízením.

Pro data a aplikace je vyhrazena 16GB vestavěná paměť (použitelných je 12 GB). Podle výrobce má zařízení vydržet na jedno nabití běžet celý den, ačkoliv některé funkce jako natáčení videa mohou baterii spotřebovat i dříve. Brýle je možné ovládat kombinací hlasových příkazů a dotykových gest pomocí dotykového panelu umístěného na pravé obroučce brýlí.

Aplikace pojmenované jako Glassware určené pro Google Glass nemusí běžet pouze z paměti samotných brýlí, nýbrž i z webu. Uživatelé pak budou na displej ve svém zorném poli přijímat různé notifikace, jež Google označuje jako timeline cards. Z hlediska obsahu se může jednat o obyčejný text, HTML, obrázky, videa, nebo celé balíky multimédií.

 

Zdroj: IDG News Service, https://www.google.com/glass/https://developers.google.com/glass/about

Našli jste v článku chybu?