Hlavní navigace

Girls in ICT Day ukázal mladým dívkám, že i ony mohou uspět v IT

Sdílet

Jáchym Krasek 27. 5. 2012

Tato celosvětová iniciativa, která letos v České republice proběhla na půdě Cisco Systems, boří všeobecnou představu, že obor informačních a komunikačních technologií patří jen mužům. V České republice jsou v oblasti IT ženy v naprosté menšině jak při studiu na vysokých školách, tak při uplatnění v praxi.

Podle posledních údajů Českého statistického úřadu tvořily v roce 2010 ženy 12,6 % všech studentů vysokých škol v oboru informatika. V praxi je poměr ještě nižší. Mezi IT odborníky je proti 89 % mužů jen 11 % žen. Dlouhodobý trend se podepisuje na tom, že mnoho dívek kariéru v IT ani nezváží. Mezi studentkami, jejich rodiči i učiteli panuje nedostatek povědomí o tom, co může kariéra v IT nabídnout. V rámci Girls in ICT Day tedy měly dívky nejen možnost při soutěžích vyzkoušet různé technologie, ale také se osobně setkat s ženami, které v oboru dosáhly úspěchu.

Jednou z nich byla 33letá Veronika Štorková, u které IT zvítězilo nad hudební dráhou a nyní je úspěšnou systémovou inženýrkou ve společnosti Cisco Systems v Londýně. Dívkám vyprávěla, čím ji obor informačních a komunikačních technologií zaujal a co jí práce přináší.

„Technologie fungují stejným způsobem všude na světě, jejich znalost tedy můžete uplatnit jak v Česku, tak v zahraničí, a to snadněji než například právo nebo medicínu,“ řekla dívkám Veronika Štorková.

Podle Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí v Česku do roku 2015 přibude 22 688 nových pracovních míst v IT sektoru. Celkově bude podle předpovědi agentury IDC v roce 2015 90 % pracovních pozic vyžadovat IT dovednosti. Jednou z možností jak uspokojit tuto poptávku je tak motivace většího počtu žen, které se v tomto odvětví mohou realizovat rovnocenně s muži.

Našli jste v článku chybu?