Hlavní navigace

Gigabyte uvádí X58A-OC, základní desku určenou pro overclockery

Sdílet

Čestmír Žák 8. 3. 2011

Základní deska GIGABYTE X58A-OC je založena na čipové sadě Intel  X58 (Tylersburg) a podporuje procesory pro patice LGA 1366, což jsou například procesory Intel řady Core i7 990x Extreme Edition CPU. Tato základní deska využívá výhody vysokého výkonu poskytovaného platformou X58, včetně paměťové podpory Triple Channel DDR3 a podpory pro procesory se 6 jádry a 12 vlákny, a dodává dostatečnou šířku pásma PCIe Gen 2.0 pro podporu technologií 4-way CrossFireX a 3-way SLI.

Základní deska GIGABYTE X58A-OC představuje 5 nových funkcí pro přetaktování - těmito prvky jsou technologie pojmenované OC-VRM, OC-Touch, OC-PEG, OC-Cool, a OC-DualBIOS.

OC-VRM

Základní deska GIGABYTE X58A-OC disponuje technologií VRM pojmenovanou OC-VRM, která zahrnuje kombinaci vysoko vodivých POScaps, tlumivek MPFC (Max Power Ferrite Core) dimenzovaných na 50 A, a ovladačů Driver-MOSFETs, které jsou podle výrobce schopny dodat vyšší proud do centrální jednotky procesoru s vyšší efektivitou a při nižších teplotách. Pro nastavení v reálném čase technologie OC-VRM také umožňuje uživatelům přetaktovat kmitočet PWM pomocí spínače zabudovaného na základní desce. Pokud bude procesor potřebovat maximální napájení, uživatelé budou moci zvýšit kmitočet PWM za účelem dodávky většího proudu přes tuto unikátní konstrukci prvků POScap a tlumivek MPFC.

OC-TOUCH

Uživatelé mají možnost použít tlačítka OC-Touch zabudovaného na základní desce k manuálnímu zvyšování a snižování taktu procesoru, na změny nastavení v BCLK, a také na změny v krokování BCLK, a to buď na 1 MHz, nebo na 0,3 MHz. Tyto změny mohou být provedeny v paměti BIOS při startu počítače, v rozhraní operačního systému DOS, nebo přímo v operačním systému Windows, tedy v reálném čase bez nutnosti restartování počítače. Základní deska má zabudované tlačítko 4G Ready, které umožňuje začínajícím fanouškům automaticky přetaktovat procesor na 4 GHz. Základní deska také zahrnuje moduly pro měření napětí, které uživatelům pomáhají sledovat napětí v příslušných komponentech.

OC-PEG

Technologie OC-PEG poskytuje dva napájecí konektory SATA, které jsou zabudované na základní desce pro účely dosažení stabilnějšího napájení slotů PCIe při použití grafických konfigurací 3-way a 4-way. Každý z konektorů má možnost napájení z rozdílné fáze zdroje a tím podle výrobce napomáhá dosažení lepšího a stabilnějšího přetaktování výkonu grafické karty. Nezávislé napájení slotů PCIe pomáhá i v případě použití přetaktování pouze na jedné grafické kartě. Při použití technologie 4-way CrossFireX musí uživatelé nainstalovat prvek OC-PEG za účelem zabránění nadměrné hodnoty proudu v konektoru 24pin ATX. Celá základní deska také disponuje prvky POScaps, které celý chladící proces na základní desce zjednodušují.

OC-COOL

Technologie OC-Cool využívá nový design osvícení pomocí LED lit, dále 7 konektorů 4-pin Smart Fan, a tím umožňuje overclockerům kontrolovat teplotu v celém systému. OC-Cool Heatpipe maximalizuje konvekci systému za účelem výstupu horkého vzduchu přes panel IO a optimalizuje pasivní chlazení. Rovnež signalizační OC-Cool LED na severním a jižním můstku pomáhají optimalizovat teplotu.

OC-DUALBIOS

Technologie OC-DualBIOS využívá přepínač paměti BIOS a LED indikátor zabudovaný na základní desce jež umožňuje zvolit jednu paměť BIOS pro normální použití a druhou pro přetaktování. Druhá paměť BIOS může také sloužit jako záloha v případě poruchy během přetaktování. Dvě paměti BIOS umožňují uživatelům uložit až 16 různých profilů přetaktování.

Foto: Mike Kiev, Fotolia

Našli jste v článku chybu?