Hlavní navigace

Flash Scan od Lexmarku - nový způsob skenování dokumentů

Sdílet

Čestmír Žák 22. 2. 2011

Zařízení Lexmark S815 Genesis je multifunkční inkoustová tiskárna ve vertikálním provedení s 4,3" LCD dotykovým displejem a přístupem ke stále se rozrůstající skupině aplikací Lexmark SmartSolutions. Využívá přednosti tiskové technologie Lexmark Vizix, která je založena na samostatných inkoustových kazetách. S výbavou 10megapixelového obrazového snímače je při skenování zařízení Lexmark S815 schopno okamžitě zobrazit náhled na displeji a stránku dokumentu převést z papírové do digitální formy za pouhé tři sekundy.

Pro mnohé domácí uživatele a malé podniky představuje skenování časově náročnou a únavnou práci. Tradiční skenery data snímají řádku po řádce pomalým pohybem skenovací jednotky pod skenovacím sklem. Systém Flash Scan se od tohoto zažitého postupu oprostil. Používá totiž digitální fotoaparát, který naráz zachytí celý obraz. Protože takové konstrukční řešení nevyžaduje žádné pohyblivé prvky ani motor, bez nichž není tradiční skenování možné, je technologie Flash Scan tichá a není třeba ji kalibrovat. Navíc podle výrobce prodlužuje životnost celého skenovacího mechanismu.

Systém Flash Scan zkracuje také čekání na spuštění skeneru. Zatímco některé skenery musejí počkat na zahřátí kompaktní fluorescenční lampy, Flash Scan využívá předností LED technologie. U klasických skenerů od sebe skenovací mechanismus a originální dokument odděluje tenké skenovací sklo, čímž je dosaženo minimální tloušťky zařízení. Aby i systém Flash Scan byl dostatečně kompaktní pro domácí i malopodnikové prostředí, musela společnost Lexmark vyřešit problematiku vzdálenosti potřebné k zachycení celé stránky naráz a zároveň se vyvarovat zkreslení, jež čočka typu rybího oka často způsobuje. Do úvahy bylo třeba vzít i potřebu vnitřního osvětlení.

Aby byla zachována věrnost obrazu, používá systém Flash Scan speciálně zkonstruovanou soustavu čoček sestávající ze šesti optických členů. Takováto skladba umožňuje technologii Flash Scan zcela eliminovat rozostření snímků a vyhotovit obrazy věrné originálu. Ohnisková vzdálenost fotoaparátu je přibližně 289,5 mm (11,4"). Kompaktní základny systém dociluje pomocí velkého zrcadla, které je umístěno na zadní straně skeneru. Zrcadlo obraz odráží a zeštíhluje celkovou tloušťku tiskárny.

1

Dráha obrazu

2

Zrcadlo

3

Fotoaparát

4

Skenovací sklo

Stejně jako při fotografování s bleskem proti oknu musí i LED osvětlovací soustava systému Flash Scan vzít v úvahu odraz blesku. Dokument proto nezachycuje přímo. Aby se jasné světlo LED diod nezobrazilo na naskenovaném obrazu, každá osvětlovací jednotka osvětluje postupně pod úhlem vždy protilehlou polovinu dokumentu. Technologie zpracování obrazu vyvinutá společností Lexmark pak oba obrazy spojí a vytvoří ucelený dokument bez patrných přechodů.

Rozlišení obrazu

Rozlišení snímače určuje celkovou kvalitu a čistotu naskenovaného obrazu. Aby tento parametr byl co možná nejvyšší, využívá systém Flash Scan výhod monochromatické technologie, která je schopna s 10megapixelovým obrazovým prvkem dosáhnout výsledku srovnatelného s 30megapixelovým fotoaparátem.

Klasický 10megapixelový fotoaparát vytváří barevný obraz tak, že 10 milionů zachycených pixelů rozdělí mezi červenou, zelenou a modrou barvu. Na zakázku vyhotovený zobrazovač vezme tři obrazy s 10 miliony pixelů, jednotlivě je převede na červenou, zelenou a modrou barvu a poté je složí na sebe. Výsledkem je podle výrobce 30 milionů pixelů a jemnější detail.

Rychlost

Jak její název napovídá, bylo hlavním úkolem technologie Flash Scan vytvořit sken rychlostí blesku bez újmy na kvalitě obrazu. Flash Scan sejme celkem šest snímků (červený, zelený a modrý obraz pro každou polovinu dokumentu), zkombinuje je a následně zpracuje pro skenování nebo kopírování. Celkový čas skenování se ve výsledku zkrátil na tři sekundy.

Flash Scan kromě rychlého skenování provádí i okamžité zobrazení náhledu dokumentu na dotykové obrazovce tiskárny, prakticky současně se zavřením skenovacího krytu. Díky této funkci se uživatel může přesvědčit o správnosti uložení originálu a vyhotovit skeny, kopie nebo faxy.

 

Nikdo ještě nepoužil fotoaparát ke skenování?

V 70. a 80. letech 20. století skutečně některé kopírovací stroje používaly fotoaparát. Ve srovnání se současnými standardy ale byly velmi rozměrné a drahé. Navíc kvalita obrazu byla relativně nízká a produkovaly jen černobílé kopie.

Proč se ve skeneru tato technologie využívá až teď?

Jednou z nejdůležitějších součástí systému Flash Scan je 10megapixelový fotoaparát. 10 megapixelů je minimální rozlišení fotoaparátu potřebné k dosažení standardního rozlišení skenování 300 ppi. Společnost Lexmark sledovala vývoj odvětví digitálních fotoaparátů již od sub-megapixelových zařízení a ve chvíli, kdy 10megapixelová technologie dosáhla konkurenceschopné ceny, mohl ji technický tým začlenit do dostupného systému Flash Scan.

Foto: Fotolia, Itestro

Našli jste v článku chybu?