Hlavní navigace

Firefox vede v Evropě, IE se propadá

Sdílet

Jan Bednařík 5. 1. 2011

Podle statistik společnosti StatCounter, jež se zabývá především monitoringem síťových přenosů, se v prosinci roku 2010 vůbec poprvé v historii mohl nejvyšším tržním podílem webových prohlížečů v Evropě pochlubit někdo jiný, než Internet Explorer. Novou evropskou jedničkou se stal browser Firefox společnosti Mozilla s prosincovým tržním podílem 38,11 % oproti 37,52 %, jež ukořistil IE. Radost z vítězství by mohl novému lídrovi nicméně kazit fakt, že za svoje prvenství vděčí především stále populárnějšímu prohlížeči Chrome společnosti Google, neboť ten se za poslední rok posunul z 5,06 % na aktuálních chvályhodných 14,58 %, přičemž tržní podíl nabyl právě na úkor upadajícího Internet Exploreru. Jinými slovy, Firefox se stal vítězem především díky své stagnaci na trhu (dokonce se mírně propadl).

CEO společnosti StatCounter Aodhan Cullen k novému rozdělení statistického „koláče“ sdělil: “Pravděpodobně jsme svědky dopadu smlouvy mezi Evropskou komisí a Microsoftem, jenž evropským uživatelům od března umožnil svobodný výběr mezi internetovými prohlížeči.“

V severní Americe si nicméně IE stále drží svou dominantní pozici s podílem 48,92 %, následuje ho Firefox s 26,7 %, Chrome s 12,82 % a poté Safari společnosti Apple s 10,16 %.

Našli jste v článku chybu?