Hlavní navigace

Finální verze Chrome OS klepe na dveře

Sdílet

Jiří Paleček 19. 4. 2011

Vypadá to, že Google je konečně připraven na vydání svého cloudového operačního systému. Společnost minulý týden pro vývojáře Chrome OS spustila stabilní podporu, což analytici berou jako předzvěst toho, že společnost na své květnové konferenci I/O konečně představí finální verzi. Google již dříve prohlásil, že by na prvních zařízeních měl nový OS objevit v létě.

Chrome OS byl vůbec poprvé představen před dvěma lety. Jedná se o open-source systém zaměřený na netbooky, které v posledních letech zažívají boom. Otázkou však zůstává, jak nový operační systém přijmou uživatelé. Edward Albro z amerického PC Worldu, jenž měl možnost systém otestovat na netbooku od Googlu s označením CR-48 o něm napsal, že "Chrome OS žádným revolučním počinem nebude, jelikož uživatele příliš omezuje." Na druhou stranu Albro zdůraznil výhody v podobě rychlého spouštění systému, dlouhé výdrže baterie a jednoduchosti. Podrobnější informace o přístroji naleznete v našem preview.

Kromě omezeného množství funkcí bude tento operační systém muset čelit také další hrozbě - populárním tabletům. Analytici se shodují, že aby netbooky s Chrome OS mohly opravdu prorazit, musely by být velmi levné. A to by neměl být problém - společnost Asus již dříve oznámila, že vydá netbook postavený na Chrome OS zaměřený na uživatele, kteří chtějí využívat pouze základní funkce nebo prohlížet internet. Jeho cena by se měla pohybovat okolo 250 dolarů (cca 4 250 Kč v přepočtu). Netbooky s Chrome OS ohlásily také společnosti HP, Lenovo a Toshiba. Na jejich specifikace a ceny si  budeme muset ještě počkat.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).