Hlavní navigace

Facebook vybuduje nové datové centrum pro ukládání fotografií

24. 2. 2013

Sdílet

Na počátku tohoto roku se objevila informace, podle které uživatelé Facebooku na servery této sociální sítě nahráli již čtvrt miliardy fotografií a každý den přibývá dalších 350 milionů. A jak si nejspíš dokážete představit, k uložení tak velkých dat je potřeba hodně prostoru. Facebook se proto rozhodl vybudovat v americkém Oregonu zařízení, jež bude určeno k ukládání starých fotografií.

Podle statistik je 82 % trafiku na Facebooku zaměřeno pouze na 8 % fotografií uživatelů. Společnost proto chce archivovat všechny staré obrázky v datovém centru v Oregonu tak, aby Facebook mohl ušetřit na nákladech za využití energií. Společnost chce v Oregonu vybudovat na ploše 1500 metrů čtverečných tři data huby, z nichž každý bude schopen pojmout exabyt dat (1000 petabytů).

Většina serverů ve výše zmíněném zařízení bude v režimu spánku a budou probuzeny pouze tehdy, když si uživatel vyžádá zobrazení na nich uložené fotografie. Pro koncového uživatele to bude znamenat menší zpoždění - podle Facebooku v řádech sekund nebo milisekund. Toto zpoždění může být delší, pokud se o zobrazení staré fotografie v ten samý okamžik pokusí miliony uživatelů. Podle Facebooku ušetří tento systém ukládání fotografií třetinu provozních nákladů ve srovnání s tím, kdyby byly obrázky uloženy v tradičních datových centrech.

 

Zdroj: Techspot

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).