Hlavní navigace

Facebook přináší vlastní „noviny“ – Paper pro iOS vám nabídne jen to, co chcete

Sdílet

Jan Bednařík 31. 1. 2014

Facebook se snaží být novinami vašeho života, místem, kam se půjdete podívat, zda se vaši přátelé neoženili, nepořídili si dítě či neodmaturovali, místem, kde budete konzumovat virální zprávy, a místem, kde si budete číst zajímavé články z relevantních zdrojů, avšak pouze těch zvolených. Celá služba má být plně přizpůsobitelná k obrazu uživatelovu, co víc, lidé mohou přidávat vlastní příspěvky, mohou obsah „lajkovat“ a sdílet. Tohle vše se snaží Facebook zabalit do mobilní aplikace, která je zatím dostupná pro iOS.

Jak aplikace vypadá? Pakliže má vystupovat v roli jakéhosi real-time periodika, první pohled evokuje filmové ztvárnění kouzelnických novin ve filmu Harry Potter, kde se na stránkách mezi textem objevovaly živé obrázky zobrazující pohled na aktuální dění. Facebook se snažil rozhraní maximálně zjednodušit a zpříjemnit s tím, že klade důraz na audiovizuální obsah. Mezi textem se vám tak klidně spustí na pozadí video na celé obrazovce, případně můžete nahýbat telefonem do stran, abyste si prohlédli celou panoramatickou fotografii.

A o jaký obsah se vlastně bude jednat? Veškeré informace budou rozděleny do kategorií, které můžete a nemusíte sledovat. Asi nikoho nepřekvapí, že jednou z těchto kategorií bude samotný Facebook, kde budete moci v žurnalistické formě sledovat dění okolo svých přátel, ale v dalších kategoriích pak naleznete všehochuť od sportu přes přírodu, zábavu a podobně.

Není to první případ, kdy největší sociální síť koketuje s podobným konceptem konzumace informací. V minulosti jsme mohli zaznamenat změnu designu news feed (hlavní stránka s příspěvky) v novinovém stylu, která se však neujala, a následně Facebook Home, pokus společnosti stát se interaktivní hlavní obrazovkou vašeho smartphonu.

Paper bude k dispozici od 3. února zatím pouze pro uživatele iOS. Zda se aplikace dostane také na další platformy, zatím není zřejmé.

 

Zdroj: IDG News Service, Facebook.com/paper

Našli jste v článku chybu?