Hlavní navigace

Facebook opět zvyšuje bezpečnost

Sdílet

Jan Bednařík 27. 1. 2011

Ve zprávě na oficiálním blogu Facebooku sice není žádná zmínka o podnětu pro zavedení nových bezpečnostních opatření, nicméně s největší pravděpodobností tato iniciativa souvisí s napadením účtu zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga, k němuž došlo před dvěma dny, a svou roli jistě sehrál také incident v Tunisku, kdy místní vláda nechala nabourat účty některých uživatelů, kteří se právě prostřednictvím Facebooku podíleli na organizaci demonstrací.

Jednu z hlavních novinek představuje možnost připojení k Facebooku přes zabezpečený protokol HTTPS. Ten byl do nynějška využíván pouze při přihlašování z důvodu ochrany hesel. Aktuálně každému uživateli v nastavení profilu přibude možnost aktivovat použití připojení HTTPS pro každou stránku Facebooku. Na blogu nicméně vývojáři varují, že využití zabezpečeného připojení může způsobit větší prodlevu při načítání webového obsahu.

Dalším novým bezpečnostním prvkem je ověřování totožnosti, založené na drobném kvízu, v němž musí uživatelé prokázat svou totožnost tím, že dokáží rozpoznat fotografie svých přátel. Tento mechanizmus využívá faktu, že se hacker z druhého konce světa sice může zmocnit vašeho hesla, nicméně identifikovat vaše přátele už nedokáže. Požadavku na ověření totožnosti se však mohou uživatelé dočkat pouze v případě, kdy systém zaznamená nestandardní chování účtu. Příkladem může být situace, kdy se uživatel v krátkém časovém intervalu opakovaně připojí ke svému účtu z různých světových destinací.

Našli jste v článku chybu?