Hlavní navigace

Facebook na burze propadl

Sdílet

Jiří Paleček 26. 5. 2012

V rozhovoru pro Bloomberg TV reportérka Sheila Dhamarajan přirovnala Facebook ke čtyřem dalším neúspěšným nabídkám akcií od společností Blackstone Group, General Motors, Mastercard a MF Global. Někteří odborníci tvrdí, že pokles hodnoty akcií Facebooku byl zcela zřejmý ještě před tím, než byly vydány - banka Morgan Stanley mu totiž důrazně doporučovala, aby jejich nabídku zvýšil o 25 %. Počáteční nákupní cena byla pak údajně uměla navýšena.

Problém nastal také v den, kdy se akcie Facebooku na burze poprvé objevily. Software Nasdaqu měl problémy, takže vydání akcií bylo opožděno o téměř půl hodiny, díky čemuž si mnoho brokerů nemohlo ověřit, jestli jejich klienti opravdu nákup akcií Facebooku potvrdili.

O budoucnosti akcií Facebooku na burze tak nyní můžeme pouze spekulovat. Pravdou však je, že podle mnoha analytiků jejich cena bude i nadále klesat, což by mělo být důkazem "bubliny", na kterou experti poukazují již nějakou dobu. Udávaná hodnota Facebooku (cca 100 miliard dolarů) je totiž prý v porovnání se zisky, které společnost produkuje, značně nadhodnocená.

Našli jste v článku chybu?