Hlavní navigace

Facebook Chat je připraven nahradit ICQ - je ho možné používat i bez přihlášení na Facebook

12. 2. 2010

Sdílet

Facebook využije Jabber pro komunikaci uživatelů mimo webové rozhraní

Facebook znovu zvětšuje své pole působnosti rozšířením svého chatu i mimo webové rozhraní společenské sítě. Udělá to prostřednictvím otevřeného open source komunikačního protokolu Jabber, který funguje obdobně jako v Česku známé ICQ. Stačí si stáhnout potřebný nenáročný software, přihlásit se a můžete chatovat se svými kamarády z Facebooku i bez přihlášení na síť přes internetový prohlížeč. Mezi podporované komunikační klienty patří například Miranda IM, Qip či v Linuxu proslavený Pidgin.

Otevřeného protokolu XMPP/Jabber využívá například i Google Talk, integrovaný komunikátor emailové služby Gmail. Facebook bohužel ale neumožňuje uživatelům svého chatu komunikovat s uživateli jiných služeb využívajících Jabber. Například Google Talk to přitom dovoluje. Následkem omezení Facebook Chatu si uživatelé společenské sítě nebudou moci psát s ostatními "zákazníky" jabberových komunikátorů.

Facebook se nově představenou službou opět rozpíná do nových segmentů trhu a vrací tak pomyslný úder Googlu, který tento týden představil službu Buzz (hlášky) integrovanou do Gmailu, jež má udělat z emailového klienta tak trochu společenskou síť podobnou právě Facebooku či Twitteru.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).