Hlavní navigace

Facebook a další giganti dnes testují protokol IPv6

Sdílet

Jiří Paleček 8. 6. 2011

Donn Lee z Facebooku, který stojí spolu s Lorenzem Colitti, odborníkem na sítě ve společnosti Google, za nápadem na vytvoření Světového dne IPv6, si je jistý, že vše proběhne hladce a neočekává žádná nepříjemná překvapení. Největší sociální síť na světě na tento den připravoval už od podzimu minulého roku, kdy bylo vybráno datum 8. června.

IPv6 je internetový komunikační protokol, který bude muset dříve či později nahradit současný IPv4, neboť tomuto již docházejí IP adresy pro nové počítače, smartphony a další zařízení, která se potřebují připojovat k internetu. IPv6 by měl nabídnout miliardy nových IP adres. Někteří experti se však bojí, že přechod na novou verzi protokolu bude drahý a náročný. Světový den IPv6 by to měl otestovat - dnešní uživatelé internetu se tak mohou považovat za jakési testovací piloty.

"Bude to jako otevření nějakého podniku," řekl Lee. "Testování bude probíhat čtyřiadvacet hodin, poté jej ukončíme. Uživatelé Facebooku by neměli pocítit žádné změny, v malém měřítku IPv6 testuje již řadu měsíců," dodal. Systém je podle Leeho nastavený tak, že Facebook dnes otestuje systém každého uživatele, který navštíví tuto sociální síť, a pokud bude podporovat IPv6, automaticky jej použije. Většina zařízení uživatelů však novou verzi protokolu nejspíše podporovat nebude - podle Leeho to bude jen asi 0,2 % z více než 500 milionů uživatelů Facebooku.

Našli jste v článku chybu?