Hlavní navigace

Elektronika zlevňuje, stojí za tím i pokles cen baterií

Sdílet

Karel Krutý 1. 3. 2011

Ceny baterií na českém trhu poklesly v roce 2010 oproti předchozímu roku o 18 %. Vyplývá to ze statistik e-shopu BatteryShop.cz, který zaznamenal průměrnou hodnotu baterií do notebooků ve výši 1 290 Kč. Trend klesajících cen potvrzují i samotní výrobci, podle nichž je příčinou skokového snižování cen konkurenční boj a nižší výrobní náklady. Ceny baterií by tak podle odborných odhadů měly klesat i letos.

Trend snižování cen na trhu s bateriemi do elektronických přístrojů je dlouhodobý. Za uplynulých pět let totiž klesla hodnota produktů téměř o polovinu. Cena klesá především u nejprodávanějšího typu baterií Li-Ion. Jejich průměrná hodnota dle citovaného průzkumu činila v roce 2010 1240 Kč, zatímco modernější Li-Pol baterie jsou v průměru o sto korun dražší.

Hodnota baterie má vliv také na konečnou cenu elektronických zařízení. V případě notebooků představuje baterie asi 10 % z celkové ceny přístroje. Podle odborníků tlak na neustálé snižování hodnoty baterií přinese další pokles cen elektroniky. Statistiky ukázaly, že v roce 2010 došlo k meziročnímu poklesu cen baterií do notebooků o 12 %, u mobilních telefonů činil pokles 14 %.

"Poměr ceny baterie a ceny mobilního telefonu se liší podle typů. U základních modelů mobilů může tvořit hodnota baterie nezanedbatelnou část ceny výrobku. U dražších typů z nejvyšších modelových řad je však cena baterie v poměru k hodnotě výrobku zanedbatelná,“ vysvětlil Michal Harenčár ze společnosti Samsung.

Našli jste v článku chybu?