Hlavní navigace

Dva iOS vývojáři podali žalobu na Apple, tvrdí, že App Store je monopol

6. 6. 2019

Sdílet

Ať už jsou tyto spory oprávněné či nikoliv, víme, že poměrně dost z nich trvalo dost dlouho, než bylo dosaženo nějakého závěru. A některé žaloby – evidentně podané hlavně za účelem vymámení nějakých financí z bohaté firmy – nebere vážně ani vedení Applu.

Nicméně jedna čerstvě podaná žaloba by pozornost společnosti zaujmout mohla – dva vývojáři, kteří tvoří obsah pro App Store, podali na technologického giganta žalobu, s tvrzením, že App Store má „monopol“, pokud jde o prodeje aplikací pro iOS.

Není to poprvé, co byla podobná žaloba na Apple podána. Podobný spor týkající se 30procentní marže Applu z App Storu se loni dostal až k americkému nejvyššímu soudu.

V tomto případě však dvojice stěžovatelů svoji žalobu zobecnila na App Store jako celek, nikoliv na jeho model tržeb. „Apple je na americkém trhu monopolem při distribucí aplikací a produktů v rámci aplikací pro iOS,“ uvádějí právníci stěžovatelů v sekci „relevantní fakta“ žaloby. „Nezákonné praktiky Applu poškozují konkurenci, vývojáře a spotřebitele aplikací i produktů v rámci aplikací.“

Oba vývojáři i jejich tým právníků, HBSS Law, usilují o to, aby byl jejich případ překvalifikován na hromadnou žalobu.

„Máme za to, že vývojáři, kteří tvrdě pracují na návrhu, budování a prodeji svých vlastních aplikací a digitálních produktů v rámci aplikací v app storech, by neměli být poškozováni neférovým ani protikonkurenčním chováním velkých technologických společností.“

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).