Hlavní navigace

Dotyková evoluce Windows 8 od Microsoftu je tu

Sdílet

Chris Martin 26. 10. 2012

Windows 8 představuje jednu z nejradikálnějších proměn operačního systému Microsoftu v historii. Společnost upustila od tradiční nabídky Start a představila novou startovní obrazovku s moderním uživatelským rozhraním (dříve označovaným jako Metro), které je primárně určeno pro dotykové ovládání, stále však spolupracuje s myší a klávesnicí.

Co se týče starších prvků, plocha Windows je zachována, nicméně byla přepracována do formy bočních lišt. Plocha se týká pouze operačního systému určeného pro počítače a notebooky. Tabletová verze Windows již plochu obsahovat nebude vůbec. A co stávající programy? V novém sytému stále rozjedete také aplikace určené pro starší verze Windows.

Další významnou změnou je Windows Store, který je podobný „appláckému“ App Store a Play Store od společnosti Google. Uživatelé zde mohou jak jinak než stahovat/nakupovat nejrůznější aplikace a software pro tento OS.

Microsoft označuje Windows 8 jako kompletní proměnu dosavadního systému s tím, že byl při vývoji kladen důraz na zkušenost uživatelů, což se projevilo ve vzniku různých verzí nového systému, aby si uživatelé snadno mohli vybrat tu nejvhodnější. Windows 8 tak bude k dostání ve čtyřech verzích: Windows 8, Windows 8 Pro, Windows RT a Windows 8 Enterprise.

Pro počítače a tablety s procesorem x86 jsou určeny edice Windows 8 nebo Windows 8 Pro, jež cílí především na počítačové nadšence a profesionály ze světa obchodu/techniky. Windows 8 Enterprise je vhodnou volbou pro obchodní společnosti a disponuje funkcemi využitelnými v byznysu. Systém v této edici nabídne také rozšířené bezpečnostní prvky.

Windows RT je edice navržená pro tablety a bude předinstalovaná v počítačích a tabletech s ARM čipem. Obsahuje rovněž aplikace  Microsoft Word, Excel, Powerpoint a OneNote optimalizované pro dotykové ovládání. Jedním z nejvíce očekávaných tabletů podporujících Windows 8 je vlastní výrobek Microsoftu, tablet Surface. Více informací o tabletu naleznete na sesterském magazínu CIO Business World.

Zákazníci, kteří v současnosti využívají Windows 7 Starter, Home Basic a Home Premium, mají možnost upgradovat na Windows 8 nebo Windows 8 Pro, zatímco uživatelé, kteří vlastní Windows 7 ve verzi Professional a Ultimate, mohou aktualizovat pouze na Windows 8 Pro.  Možnost aktualizace je k dispozici i pro uživatele systémů Vista a XP.

 

Kolik za nový operační systém zaplatíme v ČR?

Dle sesterského magazínu Channel World  je možné zakoupit základní verzi Windows 8 v obchodu CZC za 1999 Kč s DPH, přičemž za Pro verzi  zaplatíte 2899 Kč s DPH. Dále obchod nabízí aktualizační DVD pro update na Windows 8 Pro za 1590 Kč s DPH.

Obchodní řetězec Alza.cz nabízí  upgrade ze základní verze Windows 8 na verzi Pro za 1490 Kč s DPH. Za stejnou cenu nabízí obchod aktualizaci z předchozích verzí, a sice Windows 7, Vista a XP.

Za českou verzi Windows 8 Pro na Alza.cz zaplatíte 3490 Kč a za základní verzi Windows 8 zaplatíte 2390 Kč s DPH. Podrobnější informace o cenách naleznete zde.

 

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?