Hlavní navigace

Dodávky grafických karet klesají, marže stále nikoliv

Sdílet

Pavel Kreuziger 21. 6. 2018

Jenže obrovská poptávka vyšroubovala ceny grafik do ohromných výšin. To se ovšem postupně začíná zlepšovat (konkrétně u karet starých 0 až 2 roky) a očekává se, že poptávka po grafických kartách, respektive jejich dodávky, bude ve druhé polovině letošního roku klesat. Podle dodavatelů z Tchaj-wanu je díky poklesu poptávky ze strany těžařů opět možné zaměřit svou pozornost na hráče.

Navzdory mírnému poklesu cen jsou marže výrobců stále lepší než kdy dříve. Asus, Gigabyte, MSI i TUL si prý svoje marže udržují na úrovni okolo 20 procent. Před zvýšenou poptávkou těžařů se přitom toto číslo pohybovalo jen mezi osmi a deseti procenty.

Hráče teď čeká poněkud lepší období. Těžba se totiž vlastníkům high-endových GPU vyplácí stále méně. K tomu přispěla i omezení ze strany vlády, ale především rostoucí nároky těžby na spotřebu elektrické energie. Což je nejen neekonomické, ale i neekologické. Při vydání další generace grafických karet by se tedy situace měla vrátit k normálu a herní segment si může oddychnout.

Vzhledem k tomu, že model GTX 1080 byl původně uveden v květnu 2016 a série RX Vega od AMD se příliš velkého zájmu herních fanoušků nedočkala, lze očekávat, že stále existuje dostatek hráčů, kteří budou shánět nové modely, a tak je převis poptávky nad nabídkou stále na pořadu dne. Zlatá horečka ze strany těžařů ovšem nejspíš definitivně končí.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?