Hlavní navigace

DisplayPort 1.2 s vyšší kapacitou pro 3D obraz

Sdílet

Alexandr Radecký 15. 1. 2009

DisplayPort je VESA standard, za jehož používání se nemusí platit poplatky. Jeho počátky sahají do května 2006 a od té doby se pomalu snaží uchytit na trhu a postupně z něj vytlačit starší rozhraní pro přenos video signálu, zejména již letitý analogový D-Sub a novější, leč již notně dýchavičné DVI.

Jakožto otevřená technologie je DisplayPort podporován řadou firem –  HP, Philips, Samsung, AMD, Nvidia, Intel a mnohé další. Existuje snaha jím nahradit DVI, zejména protože DisplayPort má mnohem větší přenosovou kapacitou nutnou pro obraz ve vysokém rozlišení s obnovovací frekvencí přesahující 60 Hz. Mezi jeho další výhody patří například i větší odolnost vůči elektromagnetickému rušení.


displayport-dvi-vga.jpg

 

Podle webu Register Hardware vydá VESA v polovině roku specifikace vylepšené verze DisplayPortu 1.2. Hlavním zlepšením bude dvojnásobná přenosová kapacita až 5,4 Gbit/s. To například umožňuje přenášet 120 Hz 3D obraz v rozlišení 1920 x 1080 či připojit najednou až čtyři LCD monitory s rozlišením 1920 x 1200. VESA nicméně očekává, že více displejů bude zapojeno za sebou, ne pomocí rozdělovače.

Ačkoli DisplayPort oproti HDMI postrádá podporu barevného prostoru xcYCC, verze 1.2 umožní zobrazit rozlišení 3840 x 2160 při 30 bitových barvách. Speciálně pro použití v přenosných počítačích bude k dispozici mini-DisplayPort, která je velký jen asi jako jedna desetina standardního DVI portu.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).