Hlavní navigace

Discovery na svou poslední plavbu vezme i humanoidního robota

Sdílet

Martin Rippl 31. 10. 2010

Tento inovovaný robot pojmenovaný Robonaut 2, zkráceně R2, kterého vyvíjí NASA společně s General Motors, je rychlejší, zručnější a technicky mnohem vyspělejší než jeho předchůdce. Svým vzhledem připomíná lidskou bytost a skládá se z hlavy opatřené zlatavou helmicí, trupu, dvou paží a dvou rukou s pěti prsty. Místo nohou má však tento 136kilový humanoid systém kol, která mu umožňují pohybovat se.

Ve středu 3. listopadu se po několika odkladech vydá spolu se šesti astronauty v raketoplánu Discovery vstříc Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), jež se stane jeho novým domovem. Robot byl navržen pro co největší samostatnost, aby mohl kýžené úkony vykonávat sice pod dohledem, ale s minimem lidských zákroků. V kosmu by se měl nejprve stát asistentem astronautů a pomáhat jim s rutinními záležitostmi, jako je držení potřebných nástrojů či vysávání vzduchových filtrů.

Časem by pak měl být opatřen i robotickými nohami, které by mu umožňovaly šplhat chodbami stanice, doprovázet astronauty i mimo ni a být nápomocen i při jejích mechanických opravách. Jelikož robota vyvíjí i General Motors, své uplatnění by měl nalézt také v automobilovém průmyslu.

Robonaut 2

Našli jste v článku chybu?