Hlavní navigace

Desktopy jsou na ústupu, letošním prodejům budou vévodit smartphony, tablety a netbooky

19. 1. 2011

Sdílet

První změna by měla nastat na trhu počítačových zařízení. Očekává se totiž, že se celosvětově prodá více chytrých telefonů, tabletů a netbooků než tradičních počítačů. Prodej mobilních zařízení by tak letos měl překonat hranici 400 milionů prodaných kusů. Druhý milník dle výsledků prognózy nastane v prodeji digitální hudby, jež by měla překonat výnosy z prodejů CD nosičů či vinylových desek. Třetí milník je spojen s oblastí sociálních sítí. Objem komunikace uživatelů na sociálních sítích má v roce 2011 převýšit objem firemní komunikace.

„Přichází éra lehkých a přenosných zařízení s dotykovými displeji, které díky přístupu na mobilní internet zprostředkují uživatelům prakticky jakýkoliv digitální obsah,“ uvádí v tiskovém prohlášení Jakub Sova, partner oddělení podnikového poradenství ve společnosti Deloitte ČR, jejíž aktuální prognóza je už desátou v pořadí.

„Mezi smartphony a tablety budeme nadále svědky rozmanitosti operačních systémů. Stále totiž mezi nimi  není  definován standard. Spojuje je pouze fakt, že většina z nich používá podobný, méně výkonný procesor. Očekáváme také,  že žádný z operačních systémů nebude mít do konce roku 2011 dominantní tržní podíl  na trhu,“ komentuje očekávaný nárůst prodeje tabletů Zdeněk Křížek, ředitel oddělení pro řízení podnikových rizik.

Co se oblasti médií týče, největší příjmy z reklamy poputují stále do televize. Naopak příjmy z reklamy na sociálních sítích budou spíše velmi skromné, a to i navzdory předpovídanému navýšení uživatelů sociálních sítí na více než jednu miliardu.

Podrobnější informace o aktuální studii naleznete na webu společnosti Deloitte.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).