Hlavní navigace

Dejte si pozor na podvodné stránky slibující deaktivaci Facebook Timeline

Sdílet

Bohuslav Dvorský 15. 1. 2012

Timeline je nová profilová stránka pro uživatele Facebooku. V současnosti mají lidé stále na výběr, zda ji chtějí využívat či nikoli. Postupem času se funkce Timeline zapne každému uživateli této sociální sítě. Změna je přitom nevratná, takže pokud se pro Timeline rozhodnete, ke staršímu rozvržení svého profilu se již nedostanete. Některým uživatelům se však grafické rozhraní Timeline profilu nezamlouvá. A právě na nich se rozhodli parazitovat podvodníci vytvořením facebookových stránek, které slibují (nemožný) návrat starého profilu.

Jedna z takových podvodných stránek od lidí vyžaduje kliknutí na tlačítko „To se mi líbí“ ještě předtím, než se jim zobrazí její obsah. Potom si vyžádá stejný postup u dalších 45 facebookových stránek. Až po vyzvání všech jejich přátel k „lajkování“ této stránky se uživateli zobrazí anglický text „Počkejte několik dní, váš požadavek bude odeslán do Timeline kanceláře“. V konečném důsledku si tedy uživatel takto „oblíbil“ 46 stránek, které mu mohou spamovat zeď na Facebooku, a navíc ještě vyzval ke stejnému úkonu i své přátele na Facebooku. „Doufám, že si nikdo nemyslí, že Timeline kancelář opravdu existuje,“ říká v tiskovém prohlášení Stephen Cobb, výzkumník společnosti Eset.

Autoři stránky Insidefacebook.com napočítali 16 podobných podvodných stránek. Dohromady vygenerovaly kolem 71 tisíc „lajků“. Facebook už některé z těchto stránek zablokoval, objevují se však další. „Pokud se Facebook nerozhodne změnit své nastavení a neudělá z Timeline jen volitelnou funkci, budou si na ni muset uživatelé zvyknout. Také by měli odolat pokušení klikat na odkazy, které slibují deaktivaci, odstranění nebo zablokování nastavení Timeline. Klikání na podobné odkazy za riziko nestojí,“ varuje Cobb.

Našli jste v článku chybu?