Hlavní navigace

Co mohou vývojáři očekávat na Google I/O 2012

Sdílet

NEIL McAllister 30. 3. 2012

5500 lístků na letošní ročník vývojářské konference Google I/O bylo v prodeji pouhých 20 minut. Lístky sice nejsou levné, avšak každý návštěvník obdrží uvítací dárek, který svou hodnotou cenu vstupenky značně přesahuje. Například minulý rok dostali účastníci konference tablet Samsung Galaxy Tab 10.1 a Chromebook. Předchozí rok se rozdávaly smartphony. Toto chování Googlu podnítilo mnohé stížnosti, že mezi návštěvníky je jen málo pravých vývojářů. Jiné připomínky poukazují na fakt, že zdražování a špatná dostupnost vstupenek činí z celé akce příliš nedemokratickou a korporátní záležitost.

Konference proběhne až v druhé polovině června a zde je přehled technologií, kolem kterých se bude celá akce točit.

 

Všudypřítomný Android

Jedním z hlavních témat bude pochopitelně mobilní OS Android. Otázkou zůstává, zda se americký technologický gigant rozhodne představit novou verzi operačního systému. Šeptá se o Androidu verze 5.0 s kódovým označením Jelly Bean.

Minulý ročník konference byl věnován především Androidu 3.0 Honeycomb, následně v průběhu roku Google vydal další verzi Ice Cream Sandwich. V současné době však mobilní operátoři vypustili update na ICS pro pouhé jedno procento smartphonů běžících na OS Android. Dokonce tablet Samsung Galaxy Tab, který Google loni rozdával, stále čeká na update. Pokud tedy společnost představí další verzi, bude to znamenat, že mobilní průmysl jednu verzi zcela zaspal.

V hledáčku zájmu vývojářů bude jistě také hardware, na němž Android běží. Na trhu téměř nenajdete dvě zařízení se stejnými specifikacemi a výrobci zařízení se navíc velmi pomalu adaptují na nové technologie, jako je například NFC (near field communication).

 

Web a HTLM5

Specifikace nového standardu HTML5 nejsou ještě dokončeny a společnosti Google, Mozilla a ostatní se již distancují od používání termínu HTML5 pro současné webové standardy. Namísto toho používají termín the Web platform, což bude také jistě žhavé téma pro Google I/O 2012.

Objevují se také další nové technologie. Jednou z nich je Web Intents, framework zajišťující interoperabilitu mezi webovými aplikacemi.

 

Herní průmysl

Oblast videoher na konferenci taktéž chybět nebude. Na oblast elektronické zábavy klade Google stále větší důraz. Před třemi týdny Google spustil službu Play, která zaštiťuje původní Android Market a další služby, jako je online obchod s e-knihami, filmy a hudbou.

Hry jako takové se v žebříčcích nejstahovanějších aplikací pro Android drží na horních pozicích. Google se však snaží posunout herní zážitek do webového prohlížeče. Vývojáři se tak mohou zajisté těšit na ukázky možností HTML5 a specifických vlastností prohlížeče Chrome, jako je například podpora hardwarově akcelerovaného renderování grafiky.

 

Cloud

Dalším evergreenem veletrhu jsou internetové služby. Zajisté se bude na konferenci debatovat o inzertních a reklamních služby AdWords a AdSense, či službách Google Apps nebo App Engine. Pravděpodobně nebudou chybět také prezentace týkající se sociální sítě Google+.

 

Pakliže nejste jedním z 5500 šťastlivců, kteří se na veletrh podívají, neklesejte na mysli, Google plánuje některé keyonotes živě streamovat a ostatní prezentace budou nahrány a zveřejněny online později.

 

Zdroj: PCWorld.com Developers.google.com

Našli jste v článku chybu?