Hlavní navigace

Čínský prodejce pirátského softwaru stráví 12 let v americkém vězení

Sdílet

Martyn Williams 12. 6. 2013

Li Siang, 36letý obyvatel čínského města Čcheng-du, byl obviněn ze zločinného spolčení, spáchání podvodu a porušování autorských práv kvůli tomu, že vedl web crack99.com. Píše se to ve vyjádření amerických úřadů.

Li Siang byl zatčen v červnu 2011 americkými agenty, kteří jej vylákali na schůzku v Saipanu, kde měl dodat 20 gigabajtů dat představitelům americké firmy. Saipan, ostrov uprostřed Tichého oceánu, je součástí souostroví Severní Mariany, které podobně jako Portoriko spadá pod americkou jurisdikci.

Web crack99.com byl specializován na nabídky průmyslového softwaru, u kterého byly předtím odstraněny nebo obejity licenční soubory.

Ve vyjádření se nehovořilo o konkrétních titulech softwaru, které Li prodával, byly nicméně charakterizovány jako programy pro letecké simulace a design, obranu, elektroniku, energetiku, technické obory, simulace exploziv, zpravodajské služby, výrobu, důlní průmysl, průzkum vesmíru, matematiku, management vody a design výrobních továren.

Jinými slovy byly tyto programy výrazně specializovanější než typická nabídka pirátského softwaru, třeba Windows 7 či Photoshop.

Oněch 100 milionů USD v tržbách bylo dosaženo 700 transakcemi k pouhým 400 zákazníkům – průměrná částka prodejů tedy činila více než 140 tisíc amerických dolarů.

Li bude po uplynutí trestu vyhoštěn do Číny.

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?