Hlavní navigace

Čínské kladivo na VPN: země posiluje svůj Velký Firewall

24. 1. 2017

Sdílet

Tamní ministerstvo průmyslu a informačních technologií totiž ohlásilo 14měsíční plán na „pročištění“ neautorizovaných internetových připojení.

Zpráva na webové stránce úřadu uvádí, že tato kampaň bude vyžadovat, aby poskytovatelé internetového připojení, datová centra a společnosti dodávající obsah měli licenci vlády. Kromě toho je požadavkem, aby všechny speciální kabelové a VPN služby získaly schválení vlády, což je krok, který uvede většinu VPN služeb v zemi do ilegality. Uvádí to publikace South China Morning Post.

Resort se nechal slyšet, že trh internetových připojených služeb v Číně je „v nepořádku“ a vyžaduje „urgentní regulace a řízení.“ Zároveň dodal, že krok „posílí management informační bezpečnosti v kyberprostoru.“

Velká část z čínských 730 milionů uživatelů internetu spoléhá na VPN kvůli přístupu k blokovaným webům, jako jsou Facebook, Google, Twitter či YouTube. Web Greatfire.org uvádí, že země blokuje 135 z 1 000 nejnavštěvovanějších webů světa. Kromě toho je zakázána i kritika čínské vlády.

Čína v poslední době zesiluje svou kontrolu nad on-line aktivitami svých občanů. Minulý týden například příslušný úřad oznámil, že všechny obchody s aplikacemi se pro možnost svého dalšího legálního fungování budou muset registrovat u vlády.

V listopadu loňského roku prošel nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který začne platit v červnu, který po internetových společnostech vyžaduje, aby sbíraly skutečná jména a detaily uživatelů, zatímco „operátoři kritické informační infrastruktury“ musejí ukládat svá data na serverech umístěných na čínském území.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).