Hlavní navigace

Čína blokovala Google. Služba je po 12 hodinách opět v provozu

Sdílet

Michael Kan 12. 11. 2012

Jak ukazuje graf nástroje Google Transparency Report, čínští uživatelé se v pátek 9. listopadu nemohli po dobu okolo dvanácti hodin připojit ke službám Googlu. Nedostupnost služeb potvrzuje také server Greatfire.org, který monitoruje přístup k internetu na území Číny.

Blokace pravděpodobně souvisela s probíhajícím 18. sjezdem čínské komunistické strany, během nějž měli být jmenování noví představitelé. Podobná událost se odehrála před dvěma týdny, kdy čínská vláda pro změnu znepřístupnila americký zpravodajský server The New York Times, který publikoval článek o miliardovém bohatství, kterého neobjasněným způsobem nabyl čínský premiér Wen Jiabao a jeho rodina. Americký server je v Číně blokován doposud.

Nejedná se přitom o první případ, kdy byly služby Googlu v Číně blokovány, představitelé americké společnosti již s čínskými úřady podmínky provozování internetových služeb vyjednávají více než dva roky. První zásadní problémy se objevily v roce 2010, kdy Google oznámil, že se již nebude podřizovat čínským požadavkům na cenzurování specifických termínů při vyhledávání. Čína odpověděla blokací služeb Googlu.

 

Zdroj: IDG News Service, En.greatfire.orgNytimes.com

Našli jste v článku chybu?