Hlavní navigace

Český superpočítač sídlící v Ostravě dostal jméno Anselm a byl symbolicky spuštěn

Sdílet

Jan Bednařík 27. 5. 2013

Superpočítač vznikající v Ostravě byl v pátek oficiálně pokřtěn a současně byl symbolicky zahájen jeho provoz (ačkoliv zde již více než měsíc probíhaly testovací výpočty). Z přehršle veřejných návrhů bylo vybráno jméno Anselm, po prvním ostravském uhelném dole vzniklém v roce 1830 (v současnosti již důl není v provozu, je zde  hornické muzeum). „Výběrem jména navazujeme na silnou regionální tradici a hlásíme se k průmyslovému odkazu našeho regionu. Zároveň ale poukazujeme na zcela jinou současnost kraje. S nadsázkou můžeme říci, že součástí našeho regionu není jen dolování uhlí, ale nově také dolování dat,“ sdělil k výběru jména rektor VŠB-TU Ostrava Ivo Vondrák.

Ostravský superpočítač však zdaleka není kompletní. Aktuálně běží pouze tzv. malý cluster skládající se z 207 výpočetních serverů, kdy je každý server osazen dvěma 8jádrovými procesory architektury x86-64 SandyBridge, 64GB RAM pamětí a lokálním diskem kapacity 500GB. Prohlédněte si také plánované specifikace celého superpočítače.

Velký cluster by měl být spuštěn do roku 2015, přičemž by se v té době měl dle odhadů zařadit mezi sto světových nejvýkonnějších superpočítačů. Náklady na projekt jsou stanoveny na částku 1,8 miliard Kč, prostředky jsou z převážné většiny hrazeny strukturálními fondy EU.

Mezi první výpočty, na nichž bude superpočítač pracovat, jsou tvarové optimalizace součástek letadel. Díky simulacím bude možné snížit cenu vývoje a výroby letadel, neboť nebude nutné vše testovat v aerodynamickém tunelu. Další výpočty budou zpracovávat vývoj složení jaderného paliva. Již nyní lze získat výpočetní čas malého clusteru, centrum IT4Innovations vypisuje čtyřikrát do roka interní grantovou soutěž a dvakrát do roka veřejnou grantovou soutěž, přičemž žádosti prochází vědeckým, technickým a ekonomickým hodnocením.

 

Zdroj: It4i.czOstrava.czMsmt.czVsb.cz

Našli jste v článku chybu?