Hlavní navigace

Imagine Cup 2010 v ČR vyhrál projekt, který pomáhá na Haiti

5. 5. 2010

Sdílet

Microsoft již poosmé vyhlásil vítěze národního kola studentské soutěže Imagine Cup 2010, jehož téma letos zní „Představte si svět, kde technologie řeší největší problémy dneška“.

V kategorii Softwarový návrh vyhrál projekt GINA (Geographical Information Assistent), který navrhli a zrealizovali studenti Zbyněk Poulíček, Boris Procházka a Petra Bačíková z Fakulty informačních technologií na VUT Brno. Jako odměnu si každý člen týmu odnesl herní konzoli Xbox 360, Windows phone a poukaz na mezinárodní finále, které proběhne 3. – 8. července ve Varšavě. Na druhém a třetím místě se umístili Libor Weigl s projektem GTD aplikace pro Windows Mobile a Jiří Miklósy s projektem 3D Image Viewer for Windows Mobile with Facebook.

„Do letošního ročníku soutěže Imagine Cup se zaregistrovalo přes 600 studentů z vysokých a středních škol z celé České republiky.  Jsme potěšeni tím, že jsou soutěžní projekty stále více využívány v praxi,“ říká Jiří Karpeta, ředitel divize vývoje společnosti Microsoft v České republice.

Vítězný systém GINA již testují záchranáři na Haiti

GINA představuje inovativní softwarový systém pro mobilní zařízení, který umožňuje orientaci v náročném terénu, spolupráci týmů a výměnu zeměpisných informací. Konkureční výhodou vítězného řešení bylo i to, že je již nasazen přímo v praxi. Čeští záchranáři ho v pilotním provozu využívají při své práci na Haiti, které bylo před pár týdny postiženo zemětřesením.

Speciální ocenění v kategorii Herní návrh

Microsoft mimořádně udělil speciální ocenění i v kategorii Herní návrh, ve které vítězný tým Puellae získal Microsoft HD kamery a klávesnice. Jako jediný se dokázal poprat s mezinárodní konkurencí a postoupil za Českou republiku do druhého kola soutěže. Projekt Lenky Vlkové, Hany Vrzákové a Adély Wiederlechnerové, NanoHeal, je zpracován formou naučné hry, jejímž cílem je vyléčit pacienta trpícího malárií, HIV/AIDS či dalšími nemocemi pomocí nanotechnologií.

České úspěchy

I přes silnou mezinárodní konkurenci obsazují české týmy každoročně přední místa v celosvětovém finále. Lukáš Perůtka loni dokázal naprogramovat nejlepšího robota na světě, Imrich Živčák skončil v kategorii roboti a algoritmy v nejužším finále. Projekt HOPE týmu The Monkey Wrench Gang se v kategorii softwarový návrh probojoval mezi 12 nejlepších na světě a ještě k tomu získal ocenění veřejnosti People’s Choice Award.