Hlavní navigace

Česká pirátská strana demonstruje proti vypnutí internetu v knihovnách

8. 8. 2011

Sdílet

Již řadu dnů ministerstvo vnitra diskutuje možnost zastavení projektu PIK z důvodu nedostatku financí. Proti tomuto plánu se však začala veřejně bouřit Česká pirátská strana, politické seskupení kladoucí důraz na svobodu informací a necenzurovaný internet. Ministerstvo vnitra na svých webových stránkách nicméně zveřejnilo informace, jež slibují zachování projektu PIK, pouze by mělo dojít k "návrhu řešení, která umožní zajišťovat služby efektivněji." Jinými slovy si vláda zřejmě nedovolí projekt zcela ukončit, nicméně se bude snažit zajistit levnější připojení, aby alespoň částečně snížila náklady na provoz projektu.

Předložili jsme proto k připomínkám návrh vládního materiálu, jehož smyslem bylo vyvolat na platformě vlády diskuzi o aktualizaci tohoto projektu včetně jeho budoucího financování. Např. cena některých přípojek dosahuje až několikanásobku toho, za kolik se dá běžně internet pořídit. To není ani efektivní, ani smysluplné. Záměrem MV však rozhodně není klást veřejnosti jakékoliv překážky k přístupu k internetu, a tedy k informacím,“ uvedl ministr vnitra Jan Kubice.

Česká pirátská strana však poukazuje na údajnou nehospodárnost ministerstva, které mělo prodloužit zastaralé a nevýhodné smlouvy na dodávky datových služeb pro úřady veřejné správy. Mezi požadavky politické strany pak figuruje zajištění pokračování projektu, dodržení zákona 257/2001 Sb. o knihovnách a dodržení dokumentu Evropa 2020.

Demonstrace proběhne dnes v 18:00 před budovou ministerstva vnitra v Praze. Pokud se s akcí ztotožňujete, můžete ji podpořit taktéž na facebookové události.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).