Hlavní navigace

Čas IPv6 nadešel, IANA má k dispozici posledních pět bloků IPv4 adres

Sdílet

Martin Rippl 1. 2. 2011

Organizaci IANA, která dohlíží na celosvětové přidělování IP adres, v současnosti zbývá posledních pět velkých bloků IPv4 adres, které poputují k regionálním internetovým registrátorům, na každý z pěti světových kontinentů tak připadá poslední blok. Očekává se, že se jejich přidělení stane otázkou několika dnů. Jakmile tak IANA učiní, bude kompletní vyčerpání IPv4 adres ležet v rukou regionálních registrátorů, kteří už nebudou mít žádný vyšší zdroj, na který by se mohli obrátit.

APNIC, regionální internetový registrátor pro asijsko-pacifickou oblast, si podle očekávání zažádal o přidělení dvou „/8“ bloků adres, z nichž každý disponuje prostorem pro 16 milionů IP adres. Nově přiřazenými bloky jsou 39/8 a 106/8. V současnosti tak zůstaly nealokovány pouze bloky 102/8, 103/8, 104/8, 179/8 a 185/8. Některé z dalších „/8“ bloků jsou však vyhrazeny pro speciální účely jako je multicasting.

Dnes již zastaralý internetový protokol verze 4, jež vznikl v 70. letech, umožňuje vytvořit pouze 4,3 miliard unikátních webových IP adres. Nahradit by jej měl nejnovější protokol IPv6, jež dovoluje vytvořit téměř neomezené množství adres, zatím je však využíván spíše sporadicky.

Našli jste v článku chybu?