Hlavní navigace

BSA: Software zdarma není daňový únik

31. 5. 2010

Sdílet

BSA rozeslala zprávu, v níž se snaží poopravit interpretaci tiskové zprávy z pondělí 24. května 2010, o níž jsme vás informovali zde:

http://pcworld.cz/novinky/softwarove-piratstvi-bude-stale-casteji-postihovano-jako-danovy-unik-10456

Obratem na tuto zprávu vzniklo hned několik pobouřených reakcí, které měly za cíl zdůraznit, že daňová uznatelnost  výdajů na nákup hardware nemůže být podmiňována nákupem software, neboť na trhu existují i jeho bezplatné alternativy. Viz například:

http://pcworld.cz/novinky/oss-alliance-hardware-bez-softwaru-je-danove-uznatelny-naklad-10488BSA nyní celou situaci vyjasňuje tímto oficiálním prohlášením:

"Legální je jakýkoli software, který je užíván v souladu s licenčními podmínkami a u něhož jsou respektována práva autorů, samozřejmě je tedy legální i software poskytovaný k užívání s licencí open source. V tiskové zprávě v žádném případě není řečeno, že legálním softwarem je myšlen pouze komerční, tedy uživatelem placený software.

Záleží samozřejmě na každém subjektu, od koho a za jakých finančních, provozních, případně dalších komerčních podmínek, tedy včetně příslušných licenčních ujednání, si vybere jím zvolené programové vybavení. Vždy tak ale musí být učiněno v souladu s licenčními podmínkami, které se k danému softwaru vztahují, a musí být respektována autorská práva.

Výraz legální software je použit ve svém základním významu, to jest software, který je užíván v souladu s právy autora, jež jsou popsána v licenčních podmínkách či v obdobném dokumentu. Licenční ujednání musí být dodržována u jakéhokoli typu softwaru, bez ohledu na to, zda je software při pořizování poskytnut zdarma, nebo za úplatu.

Hardwarem bez (legálního) softwaru je myšlena výpočetní technika, u které není možno doložit legálnost nabytí softwaru - ať už dokladem o nabytí (faktura, účtenka, převodní smlouva atp.) či doložením, že v počítačích je skutečně nainstalován například software, který je možné užívat zdarma.

Ze softwarového pirátství nemá užitek nikdo, ani výrobci softwaru, ani vývojáři či open source komunita. Firma, organizace či jednotlivec nelegálně užívající či distribuující software poškozují nejen výrobce dotyčného softwaru a autora, ale eventuálně poškozují i vývojáře softwaru. V důsledku jsou kráceny příjmy státního rozpočtu na neodvedeném DPH a na dani z příjmu od výrobců a dodavatelů softwaru, a to včetně těch, kteří dodávají a následně zajišťují správu softwaru poskytovaného pod licencí open source."

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).