Hlavní navigace

BSA: Prodej legálního softwaru před Vánocemi roste až o 40 %

Sdílet

Čestmír Žák 8. 12. 2010

„Oproti předchozím měsícům zaznamenávají výrobci softwaru nárůst až o 30–40 procent. Nejedná se o nahodilý výkyv, ale o trend, který se každoročně stupňuje,“ říká Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA. Vyplývá to z ankety protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance) mezi softwarovými firmami a z analýzy společnosti MITON, která provozuje internetový obchod se softwarem SW.cz.

Software kupují jak firmy, tak domácnosti. U firem jsou nákupy motivovány hlavně snahou utratit rozpočty a snížit před koncem roku co nejvíce daňový základ. Domácnosti zase kupují software jako dárek pod stromeček: ať už samostatně nebo jako součást nového počítače. Zájem o legální software před koncem roku zvyšují také vánoční nákupy počítačů, zejména notebooků. Podle analytické společnosti IDC růst prodeje nových počítačů ve střední a východní Evropě představoval ve třetím čtvrtletní meziroční zvýšení o 43,2 %. Prodeje softwaru zvyšuje jak software předinstalovaný na nových počítačích, tak individuální nákupy uživatelů, kteří si počítač vybavují dalšími programy.

Ochota utrácet za software úzce souvisí i se snižující se mírou pirátství. V Česku se podle posledního měření užívá 37 procent softwaru nelegálně. Z postkomunistických zemí má Česko nejnižší míru pirátství. Přesto ztráty softwarových firem ročně podle odhadu BSA činí přibližně 3,6 miliardy korun. Česká republika podle poslední studie analytické společnosti IDC obsadila 13. místo mezi 20 zeměmi s nejnižší mírou softwarového pirátství.

Nejprodávanější software (zdroj: MITON)

1.    antivirové a bezpečnostní balíky
2.    souborové manažery
3.    úprava fotografií
4.    vypalování CD a DVD
5.    optimalizace chodu počítače


Firemní zákazníci v rámci pořizování softwaru nejčastěji dokupují licence či upgradují na nové verze již užívaného softwaru. Nejčastěji jde o operační systémy, kancelářský software, programy pro údržbu počítače a antivirové či bezpečnostní balíky. Softwarové firmy i prodejci se shodují, že během posledních dvou let se podstatně zvýšil zájem o legální software. Nárůst je patrný zejména u kupujících ve věku nad třicet let, kteří se chtějí vyhnout rizikům spojeným s nelegálním softwarem. Mladší zákazníci tak obezřetní zatím nejsou.

Mezi nejčastěji pirátsky užívaný software patří zejména operační systémy (Microsoft Windows), kancelářské balíky (Microsoft Office), antivirové programy (firmy Symantec) či grafický software firem Adobe či Corel. U specializovaného softwaru jde o konstrukční software společnosti Autodesk.

Našli jste v článku chybu?