Hlavní navigace

BSA: Čtvrtina pirátských stránek obsahuje škodlivý software

21. 12. 2009

Sdílet

BSA: Čtvrtina pirátských stránek obsahuje škodlivý software


Podle nové zprávy BSA existuje souvislost mezi mírou softwarového pirátství a šířením škodlivých programů. Až 25 procent internetových stránek nabízejících nelegální software údajně obsahuje škodlivé viry, trojské koně či spyware. BSA před bezpečnostními riziky varuje zejména nové vlastníky počítačů, kteří jej obdrželi jako vánoční dárek. Kromě ohrožení soukromí hrozí též právní postihy, i jediné stažení nelegálního softwaru totiž může vést k policejnímu stíhání.

LebkaZ analýzy BSA vyplývá, že země s vysokou mírou pirátství čelí vyšší míře šíření škodlivých softwarů, takzvaného malwaru – virů, trojských koňů či spywaru. Příkladem takové hrozby může být šíření viru „Downadup“ známého také jako „Conficker worm“ v letech 2008 a 2009. Tento virus sám sebe celosvětově implantoval do 8 milionů počítačů. Hackerům pravděpodobně umožňoval zcizit osobní data uživatelů včetně přístupů k jejich bankovním kontům.

Celkem 38 procent softwaru se v Česku užívá nelegálně. Ztráty českého softwarového odvětví v důsledku pirátství loni činily 3,3 miliardy korun (168 milionů USD). Česká republika se tak stále drží mezi 30 zeměmi s nejnižší mírou softwarového pirátství. Průměrná míra pirátství v Evropské unii činí 35 procent. V Česku se nejvíce nelegálně stahuje nebo prodává software výrobců Adobe, Autodesk, Corel, Microsoft a Symantec.

Další studie analytiků IDC ukazuje, že škodlivý software – takzvaný malware – se často vyskytuje na internetových stránkách, které nabízejí přístup k pirátskému softwaru a nástrojům pro překonání ochrany legálního softwaru.  V boji proti nelegálnímu softwaru využívá protipirátská organizace BSA speciální technologii na sledování výměnných (P2P) a torrentových sítí a on-line aukcí. K nelegálnímu softwaru monitorovanému protipirátskou organizací BSA přistupovalo prostřednictvím internetu v první polovině letošního roku 2,9 milionu jednotlivců. Hodnota nelegálně stahovaného softwaru dosahovala zhruba 18 miliard korun.

Častými pirátskými stahovači jsou čerství majitelé počítačů, kteří se snaží vybavit své stroje populárními komerčními tituly z nelegálních zdrojů. BSA však varuje: Lidé si často myslí, že pokud software pouze stahují a nesdílejí jej s ostatními uživateli, jsou právně nepostižitelní. To je ale omyl - i pouhé stažení nelegálního softwaru se v Česku považuje za porušení práv autorů. Zatímco nelegální stahování filmů a hudby zákon přímo nepostihuje – protizákonné je pouze jejich sdílení – u softwaru tomu tak není. Policie tedy může notorické stahovače chytit právě na stahování nelegálního softwaru.

Pokud se přečiny proti autorskému právu dostanou k soudu, mohou být uloženy peněžité tresty, nařízeno propadnutí věci, či dokonce uložen trest odnětí svobody až do výše pěti let. Dále hrozí nutnost uhradit škodu způsobenou výrobcům softwaru.

Jak poznat podvodné pirátské obchody:

•    Nejjednodušším vodítkem je cena - pokud se něco obyčejně prodává za peníze, na internetu to zdarma nebude.
•    Takzvaný OEM software se obyčejně přes internet neprodává – je součástí kupovaného hardwaru.
•    Nereagujte na e-mailové nabídky, které se tváří příliš výhodně, jsou v cizím jazyce či psané chybnou češtinou.

 

Celou studii „Internet Piracy Report“ je možné stáhnout z titulní strany webu www.bsa.cz.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).